Przejdź do treści głównej

Czekam na odważne projekty

autor(ka): Jerzy Hausner
2013-05-13, 12:23
archiwalne
Jerzy Hausner
HAUSNER: Żadne zmiany nowelizacyjne nie są dziś tak ważne, jak szereg strategicznych działań, które wspomagają ustawę.

Chcę uniknąć dzielenia skutków ustawy na dobre i złe. Można jedynie określić, które rozwiązania ustawowe są zbliżone do wyobrażenia lub rozwijają się we właściwym kierunku. W tym rozumieniu za zdecydowanie pozytywne uznaję wzmocnienie mechanizmów współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi. Można oczywiście argumentować, że ta współpraca nie wszędzie jest wystarczająco intensywna, nie wszędzie jest rozwojowa, jest często nadmiernie zrutynizowana, ale generalnie żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości niż wówczas, kiedy organizacje i samorząd pałały do siebie nieufnością i niechęcią.

Kilka trendów rozwija się w dobrym kierunku

Drugie rozwijające się ustawowe rozwiązanie to 1%. Choć uważam, że sposób jego wykorzystywania zaczyna psuć tę ideę: 1% na pożytek publiczny staje się w coraz większym stopniu pożytkiem prywatnym i takiej złej praktyki powinno się zakazać. Cieszy mnie jednak popularność, jaką 1% cieszy się wśród obywateli. Przypominam sobie, kiedy dziesięć lat temu jedynie bardzo niewielka liczba osób decydowała się na przekazanie swojego podatku. Dziś widzimy, że z roku na rok liczba tych osób rośnie. Do tego coraz więcej osób przekazuje swój procent świadomie – i jest to niewątpliwie ogromny sukces idei 1%.

Po trzecie, status pożytku publicznego coraz częściej wymusza na organizacjach przejrzystość. Był to jeden z celów ustawy. Powiedziałbym, że to proces, ale widocznie postępujący. Nie mogę powiedzieć, że którakolwiek z tych kwestii jest zamknięta, ale sprawy idą w dobrym kierunku.

Potrzebna nie nowelizacja, ale wizja rozwoju

Ustawa jest fundamentem, na podstawie którego działamy, jednak nie ona „czyni” działanie. To ludzie działają w ramach obowiązującego prawa. Dlatego uważam, że żadne zmiany nowelizacyjne nie są dziś tak ważne, jak szereg strategicznych działań, które wspomagają ustawę.

Dla przykładu: aby Fundusz Inicjatyw Obywatelskich mógł działać lepiej, potrzebna jest wizja rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Osobiście uważam, że sektor publiczny powinien dziś wspierać projekty, które są innowacyjne i partnerskie, ale również te, które poszukują nowych mechanizmów waloryzacji tego, co tworzy („produkuje”) sektor pozarządowy. Uważam, że dziś, w czasach kryzysu, jest nam to potrzebne. Ważne jest to, aby organizacje mogły podjąć ryzyko poszukiwania nowych rozwiązań, przetestować je, a wygenerowaną wiedzą podzielić się z innymi. Ta nowa wiedza jest w tej chwili ważniejsza, niż jedynie umożliwianie określonej liczbie organizacji realizowanie standardowych działań.

Jerzy Hausner profesor ekonomii, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Były minister i poseł. Inicjator i główny organizator prac nad ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jako szef doradców wicepremiera Grzegorza Kołodki w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza.


Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna ngo.pl
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 9 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • żeby mieć ciekawe projekty, trzeba umieć je (d)ocenić ~jenka 3 18.06.2013, 10:13 Panie Profesorze Rekomenduję lekturę treści ocen w konkursach - PO KL, FIO, ASOS i może potem pogadamy o nowościach i partnerstwie oraz, co może ważniejsze, o aktywnym, wrażliwym na problemy społeczeństwie ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • pożytek publiczny
  • prawo
  • współpraca z administracją