Przejdź do treści głównej

Koniec 1%? Nie siejmy paniki!

autor(ka): Magda Dobranowska-Wittels, ngo.pl
2018-09-14, 03:00
Magda Dobranowska-Wittels
DOBRANOWSKA-WITTELS: Śmiem twierdzić, że i tym razem tak będzie: „praktyczny koniec 1%” nam nie grozi. A przynajmniej nie tak szybko i niekoniecznie z powodu e-pitów.

O tym, że urzędy skarbowe przejmą od podatnika trud wypełniania formularzy PIT, mówi się już od kilku lat. Pisaliśmy o tym na przykład w 2014 roku.

Co więcej, taka możliwość już funkcjonuje. Niezależnie jednak od tego, przy każdej okazji, gdy temat ten wraca do serwisów informacyjnych, bardzo szybko pojawiają się głosy, że odbije się to na wpływach z 1%, które trafiają do organizacji pożytku publicznego. Konkretnie zaś, że kwoty te – co najmniej – zmaleją.

Tymczasem podatnicy – nic sobie nie robiąc z tych alarmistycznych prognoz – z roku na rok za pośrednictwem 1% przekazują coraz więcej pieniędzy na konta OPP…

„Praktyczny koniec 1%” nam nie grozi

Śmiem twierdzić, że i tym razem tak będzie: „praktyczny koniec 1%” – o którym pisze Ilona Pietrzak z Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO) – nam nie grozi. A przynajmniej nie tak szybko i niekoniecznie z powodu e-pitów.

Z przygotowywanych przez Krajową Administrację Skarbową zeznań podatkowych PIT – jak wspomniałam – podatnicy mogą korzystać już od kilku lat. W skrajnym przypadku rola podatnika ogranicza się właściwie tylko do zaakceptowania takiego zeznania. Jeśli tego nie zrobi do 30 kwietnia, urząd traktuje to jako niezłożenie zeznania podatkowego, co wiąże się z określonymi nieprzyjemnościami. Zapowiadane przez Ministerstwo Finansów zmiany idą krok dalej: urzędnicy KAS nie tylko przygotują za podatnika jego formularz rozliczenia, ale również nie ukarzą go, jeśli ten nie wykona żadnego działania ze swoim PIT-em, łącznie z tym, że go nie zaakceptuje, czyli de facto nie wyśle.

Ilu znacie podatników, którzy w ogóle nie interesują się swoimi rozliczeniami? Nie wiem, dlaczego ci, którzy świadomie co roku wypełniają PIT-y, mieliby nagle zapomnieć o możliwości przekazania 1% tylko dlatego, że już nie muszą mozolnie wypełniać poszczególnych pozycji formularza?

 

 

Nie będę płakać po programach

Ilona Pietrzak ubolewa, że to rozwiązanie zmniejszy też rację bytu tak zwanych mechanizmów „sztywnych”, na przykład programów do rozliczania PIT-ów z wpisanym już numerem KRS danej organizacji. Przypominam, że swego czasu prowadzona była cała batalia o to, by tę praktykę ukrócić. Zaowocowało to kolejnymi nowelizacjami Ustawy o działalności pożytku publicznego, nakładającymi dodatkowe obowiązki informacyjne na wydawców takich programów. Nie będę płakać po praktycznej likwidacji tego typu rozwiązań.

Sporo zamieszania może natomiast wprowadzić „kopiowanie” numeru KRS OPP z poprzedniego zeznania PIT do aktualnego. Rodzi się bowiem pytanie, czy to kopiowanie będzie w jakikolwiek sposób weryfikowane przez urząd z aktualną listą OPP uprawnionych w danym roku do otrzymywania 1%?

Wyzwania ciągle te same

Wyzwania stojące przed OPP są ciągle te same i stare jak sam mechanizm 1% w Polsce: trafić do podatnika z informacją o organizacji, sprawić, że ją zapamięta (może nawet wciągnąć w działania) i w odpowiednim momencie będzie wiedział, gdzie szukać i gdzie wpisać jej numer KRS. Tylko tyle i aż tyle.

Rosnące wpływy z 1% świadczą, że póki co OPP nieźle sobie radzą ze zmieniającą się co rusz rzeczywistością prawną.

 

Magda Dobranowska-Wittels - redaktorka naczelna serwisu Warszawa.ngo.pl


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 3 7

Skomentuj

KOMENTARZE

  • niestety 1% nie wszystkich interesuje ~Julia Dzwonkowska 21.09.2018, 12:20 „Ilu znacie podatników, którzy w ogóle nie interesują się swoimi rozliczeniami?” Pani Magdaleno, jest wielu podatników, którzy interesują się rozliczeniem Pit, ale nie interesują się 1% podatku. Niedawno widziałam badania, z których wynika, że to ponad 58% klientów biur rachunkowych, zlecających rozliczenie Pit doradcom podatkowym. Mówią wprost: „proszę zadbać o moje ulgi, o poprawność rozliczenia a reszta mnie nie obchodzi. 1%? Ok, proszę dać komukolwiek, albo nie dawać, wszystko jedno”. I okazuje się, że decyzje w tej sprawie podejmuje doradca podatkowy, księgowy, stażysta itp. ODPOWIEDZ
  • stracą słabsi i mniej stabilne obecnie opp ~Ania 20.09.2018, 10:00 przez coroczne kopiowanie KRS do kolejnych pitów podatników stracą nowe organizacje, małe organizacje, zbierające mało 1% organizacje, wiejskie małe słabsze organizacje, słabsze organizacje nie zbierające na subkonta, małe organizację zbierające na kwestie edukacyjne, obywatelskie, szkoleniowe i poradnicze, nie wspominając o nowych osobach chorych zbierających na subkonta oraz innych niepełnosprawnych. Zyskają organizacje duże. Dziś dużo się mówi o patologii w Stowarzyszeniu WIOSNA, oni na przykład zyskają.... ODPOWIEDZ
  • rozwiązanie ~Sebastian Turkowski 15.09.2018, 03:48 rozwiązanie problemu jest proste i skuteczne a przyszło mi w związku z refleksją nad wyborami do samorządów w których gdzie niegdzie bierze udział np. 21% wyborców (na podstawie tego co oni wybiorą wybiera się rządzących dla całego społeczeństwa); może zatem urzędy poinny wyliczać jaki % (np. z dokładnością do 0,0001% całości przekazanych przez podatnków (tych co nadal składają PIT-y) środków trafia do NGO o konkretnym nr KRS-u i przekazywać tej organizacji dokładnie taki % całości 1% w skali kraju; Kwota 1% wzrosłaby kilkukrotnie i nadal dzielona byłaby demokratycznie wg woli "głosujących" podatników, co uratowałoby system... ODPOWIEDZ
  • stracą nowe OPP, rozwiązanie wymaga dyskusji i konsultacji ~marcin 14.09.2018, 07:54 stracą na tym nowe w kolejnych latach OPP, osoby chore i niepełnosprawne i małe często wiejskie organizacje. Instytut Wolności miał wspierać młode i małe organizacje, w praktyce Ministerstwo Finansów wspiera duże znane organizacje. Co w takim razie z subkontami i dopiskami z lat ubiegłych oraz nowymi osobami chorymi i nowymi dopiskami albo sytuacji w której dana osoba chora nie żyje lub podatnik co roku wybierał nową OPP do wsparcia ? może lepiej aby urzędnicy nie wypełniali rubryki 1%, organizacje prędzej zachęcą do wypełnienia niż zmiany już wpisanej pozycji. Rozwiązanie wymaga w mojej opinii dyskusji i konsultacji oraz przygotowania, nie prostego kopiowania. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • pożytek publiczny
  • społeczeństwo obywatelskie