Przejdź do treści głównej

Nowe wzory dotyczą codzienności organizacji. Rozmawiajmy!

autor(ka): Ignacy Dudkiewicz, ngo.pl
2018-09-12, 13:06
Ignacy Dudkiewicz, ngo.pl
NGO.pl: Z krajowych środków na realizację zadań publicznych korzysta 60% polskich organizacji. Ich wszystkich dotyczą zmiany w rozporządzeniach do Ustawy o pożytku.

Takie dane pochodzą z wyników ostatniej „Kondycji sektora organizacji pozarządowych w Polsce”, czyli cyklicznego badania prowadzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor. Dodatkowo są organizacje, które ubiegały się o dotację na przykład z samorządu lokalnego lub z administracji centralnej, ale jej nie otrzymały.

Wszystko to razem oznacza, że zdecydowana większość organizacji w Polsce powinna być żywo zainteresowana wszelkimi zmianami w rozporządzeniach do Ustawy o pożytku, które regulują między innymi wzory oferty, umowy i sprawozdania z realizacji zadania publicznego.

 

 

Ponadto nowe rozporządzenia regulują także wzory istotne dla organizacji pożytku publicznego oraz zasady prowadzenia w nich kontroli.

Chociaż więc czasu na konsultacje jest niewiele, a materiału do skonsultowania sporo, nie można się uchylić. Dlatego zachęcamy nie tylko do udziału w konsultacjach, ale również do dyskusji na portalu ngo.pl i dzielenia się swoimi uwagami do nowych wzorów z innymi działaczami i działaczkami organizacji społecznych.

To tym istotniejsze, że, jak zapowiada Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności, to nie koniec zmian – zaraz po wyborach samorządowych ruszą prace nad nowelizacją Ustawy o pożytku. Warto przyglądać się tym reformom od samego początku.

 

Ignacy Dudkiewicz – redaktor naczelny Publicystyki portalu ngo.pl


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • pisanie projektów
  • pożytek publiczny
  • prawo
  • wspieranie organizacji
  • współpraca z administracją