Przejdź do treści głównej

Praktyczny koniec 1%? Szykują się ważne zmiany

autor(ka): Ilona Pietrzak dla ngo.pl
2018-09-05, 11:31
PIETRZAK: Nowelizacja przewiduje, że to administracja wypełni za podatnika PIT bazując na informacjach z zeznań podatkowych z lat ubiegłych. W praktyce może to oznaczać dużo mniejsze wpłaty z 1%.

28 sierpnia Rząd przyjął projekt nowelizacji Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Przewiduje on między innymi, że to urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przygotują wypełnione roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok bez konieczności składania przez podatnika jakiegokolwiek wniosku.

W praktyce może to oznaczać dużo mniejsze wpłaty 1% podatku na rzecz OPP.

Każdy kij ma dwa końce

Nowelizacja przewiduje, że KAS wypełni za podatnika PIT, bazując na informacjach z zeznań podatkowych z lat ubiegłych. Najistotniejszy dla OPP będzie fakt, że KAS, wypełniając PIT, przepisze numer KRS organizacji pożytku publicznego, której podatnik w ubiegłym roku przekazał 1% (o ile którejś przekazał). Wiele wątpliwości budzi jednak to, jak będą rozstrzygane szczegółowe sytuacje. Podatnik będzie mógł zdecydować, czy chce skorzystać z tak przygotowanego PIT, czy też wypełnić i złożyć go samodzielnie do urzędu skarbowego.

Z jednej strony jest to dobre posunięcie, ale każdy kij ma dwa końce… Jest duże prawdopodobieństwo, że część podatników szybko zapomni o możliwości przekazania 1% wybranej organizacji pożytku publicznego. Co za tym idzie, podatek za dany rok trafi do „wspólnego worka” budżetu państwa, o którego przeznaczeniu zdecyduje Rząd.

Wiele wyzwań przed NGO

Wiele wskazuje na to, że wpływy z 1% podatku będą z roku na rok malały, chociażby z uwagi na fakt, że dużo mniejszą rację bytu będą miały tak zwane mechanizmy „sztywne”, „twarde”, czyli na przykład program do rozliczeń PIT z numerem KRS danej organizacji. Tylko w 2017 roku podatnicy przekazali na rzecz OPP aż 660 mln złotych.

Przed organizacjami kolejnych wiele wyzwań. Zgromadzenie wokół siebie sympatyków, którzy w sposób świadomy przekazują 1% podatku, a nie zdają się na traf programu rozliczeniowego, to jedno z nich. Inne to zachęcenie i przekonanie podatnika, by zweryfikował pole dotyczące tego – czy w ogóle, a jeśli już – komu jest przekazywany 1%.

Czy to źródło finansowania działań NGO będzie się kurczyło? Czy Ministerstwo lub Narodowy Instytut Wolności planuje zintensyfikowaną kampanię edukacyjno-informacyjną związaną z 1% dla OPP? Na ile my, NGO odnajdziemy się w nowej rzeczywistości? Czas pokaże.

Ze szczegółami dotyczącymi planowanych zmian można zapoznać się na stronie Ministerstwa Finansów.

 

Ilona Pietrzak – wiceprezes Instytutu Spraw Obywatelskich INSPRO, współautorka „Raportu na temat mechanizmu 1% podatku dochodowego: Tylko jeden, a procentuje”.

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl ()


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 7 7

Skomentuj

KOMENTARZE

  • skandal - lobbing bogatych fundacji i stowarzyszeń na rzecz zmian w 1% ~Ola 20.09.2018, 10:04 skandal stracą słabsze i małe organizacje , zbierające obecnie niewielkie pieniądze, ale planujące rozwój. Podetnie to skrzydła III sektorowi w Polsce i tysiącom organizacji. Zyska 50-70 organizacji w Polsce. Wygląda to na lobbing bogatych ODPOWIEDZ
  • Praktyczny koniec 1% ~Karolina 17.09.2018, 06:00 Zamiast szukać pieniądzy u podatnika, niech rząd obetnie swoje diety i SUPER PREMIE. To jakaś kpina, co wyprawia nasz rząd. Ok co mi po 500 +, 300+ skoro wszystko drożeje w zawrotnym tępie. Jeszcze niech przestaną wypychać kieszenie Rydzykowi (Ojciec Chrzestny W czarnej spódnicy. Co raz lepiej się dzieje nie ma co 😤😤😡😡😠😠 ODPOWIEDZ
  • stracą nowe OPP ~marcin 14.09.2018, 03:53 stracą na tym nowe w kolejnych latach OPP, osoby chore i niepełnosprawne i małe często wiejskie organizacje. Instytut Wolności miał wspierać młode i małe organizacje, w praktyce Ministerstwo Finansów wspiera duże znane organizacje. Co w takim razie z subkontami i dopiskami z lat ubiegłych oraz nowymi osobami chorymi i nowymi dopiskami albo sytuacji w której dana osoba chora nie żyje lub podatnik co roku wybierał nową OPP do wsparcia ? może lepiej aby urzędnicy nie wypełniali rubryki 1%, organizacje prędzej zachęcą do wypełnienia niż zmiany już wpisanej pozycji. ODPOWIEDZ
  • SKANDAL ~Realista 14.09.2018, 03:20 Jak już coś dobrze funkcjonuje, jest czytelne dla ofiarodawców i beneficjentów, to trzeba to spieprzyć!. Pewnie chodzi o to aby właśnie więcej pieniędzy z 1% podatku zostawało w budżecie, tym samym osoby niepełnosprawne, chore, zostaną pozbawione kolejnych środków do funkcjonowania i życia. Jest to nie do przyjęcia, trzeba wszystko zrobić aby nie dopuścić do tego. ODPOWIEDZ
  • Praktyczny koniec 1%? Szykują się ważne zmiany ~boenasiuda 09.09.2018, 08:24 To będzie koniec 1%? dla stowarzyszeń świeckich. Będzie dla Rydzyka i tym podobni, oraz na 500 plus gdyż Rząd boryka skąd wyrwać pieniądze. Rząd położył piecze na nawiązki sądowe a teraz na 1%. Jakie i które Stowarzyszenia korzystają z nawiazków sądowych? Czy będzie tak jak wcześniej zaznaczyłam tylko dla Rydzyka. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • wspieranie organizacji
  • współpraca z administracją