Przejdź do treści głównej

Praca w organizacjach. Zapraszamy do dyskusji!

autor(ka): Ignacy Dudkiewicz, ngo.pl
2018-05-22, 14:19
NGO.pl: Zastanówmy się nad tym, jak pracuje się w organizacjach pozarządowych. Jasne, problemy są nie tylko tutaj. Ale warto zacząć od swojego podwórka.

To krótkie zdanie robi ostatnio zawrotną karierę w Internecie, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Prezeska pewnej fundacji powiedziała, że „Młodzi są roszczeniowi. Chcą pracować 8 godzin, a później mieć czas dla siebie”. Zdanie oczywiście zostało wyrwane z kontekstu, niemniej – tak czy siak – było bardzo niefortunne. Rzecz jednak nie w tym, by ową prezeskę linczować, tym bardziej, że za swoje słowa przeprosiła. Rzecz w tym, by zastanowić się nad tym, jak pracuje się nie tylko ogółem w Polsce, ale również w szczególności w organizacjach pozarządowych. O tym chcemy porozmawiać w portalu ngo.pl.

Wyjątkowi i szlachetni?

To dyskusja ważna, do której trzeba co jakiś czas wracać, bo warto zaczynać od swojego podwórka. Ponadto to właśnie w organizacjach szczególnego znaczenia nabiera problem obserwowany również w innych sektorach, czyli przekonania o tym, że waga naszej pracy jest tak wielka, że należy się jej poświęcać na całego, choćby – jak przyznają pracownicy innej organizacji, pracą w której zainteresowały się ostatnio media – mielibyśmy przeżywać załamania nerwowe czy lądować w szpitalu. Jasne, autowyzysk występuje również w biznesie czy administracji, ale w organizacjach odbywa się pod szczególnie szczytnymi hasłami.

Owo przekonanie o wyjątkowości naszej pracy ma zresztą również inne oblicze, związane ze społecznym jej postrzeganiem – wciąż duża część społeczeństwa rzeczywiście uważa, że nasza praca jest wspaniała. Tak wspaniała, że aż nie należy za nią płacić albo płacić mało, by nie traciła na swej „czystości” i szlachetności. Czasem jesteśmy w stanie nawet sami w to uwierzyć…

 

 

Nie działamy w próżni?

Z trzeciej strony organizacje społeczne nie działają przecież w próżni – rynek pracy dynamicznie się zmienia, również za sprawą regulacji prawnych, a trzeci sektor doprawdy nie jest jedynym miejscem, w którym standardy prawa pracy nie są przestrzegane. A jednak, znów, warto zacząć od siebie. Tym bardziej, że kto ma wyznaczać nowe trendy i standardy, jeśli nie my?

Trudno jednak to czynić w warunkach tak bardzo niesprzyjających stabilności finansowej organizacji i jej rozwoju. Problem jest więc ściśle związany z innymi wyzwaniami – przede wszystkim finansowaniem działań społecznych.

 

 

Weź udział w dyskusji!

To z pewnością nie wszystkie jeszcze perspektywy, z których należy spojrzeć na kwestię warunków pracy w organizacjach. Dlatego do dyskusji zaprosiliśmy zarówno pracowników i pracownice, naukowców i naukowczynie, jak i osoby zarządzające organizacjami. Zapraszamy do niej również Was.

Zastanówmy się wspólnie, jak jest, dlaczego jest, jak jest, i co musi się wydarzyć – wśród nas, organizacji, jak i na zewnątrz – by było lepiej.

 

MASZ ZDANIE? CZEKAMY NA WASZE GŁOSY (MAKS. 4500 ZNAKÓW) PLUS ZDJĘCIE NA ADRES: 

 

Ignacy Dudkiewicz – redaktor serwisu Opinie.ngo.pl


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kadry, zespół, zatrudnienie
  • profesjonalizacja, podnoszenie kwalifikacji
  • standardy, etyka
  • wspieranie organizacji