Przejdź do treści głównej

Ustawa o pożytku. Czas na zmiany?

autor(ka): Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl
2018-02-13, 02:59
NGO.pl: Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie dobija do pełnoletniości – w tym roku kończy już 15 lat. To dobry moment, by zastanowić się nad tym, co wymaga w niej poprawy. Tym bardziej, że nie jest to przecież nowy pomysł.

O potrzebnych zmianach w Ustawie o pożytku rozmawia się w różnych gremiach od dawna. Pochylały się nad tym partnerstwa tematyczne pracujące w ramach Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Przyglądali się temu naukowcy i praktycy, przedstawiciele organizacji, samorządów i administracji centralnej. Rozmawiano o tym na seminariach i w ramach zespołów eksperckich. Temat wracał jak bumerang – z okazji rocznic, odkrycia niedomagań obowiązujących przepisów albo takiego ich nawarstwienia, które sprawiało, że ktoś znów rzucał te same słowa: „trzeba coś z tym zrobić”.

 

 

Ponieważ jednak organizacje mają to do siebie, że może i mają w nadmiarze fachowej wiedzy, zapału i gotowości do ciężkiej pracy, ale z pewnością nie zbywa im na czasie. Różnie więc później bywało z kolejnymi krokami.

Piętnastolecie Ustawy, jak się zdaje, to dobry moment, by znów spróbować się na chwilę zatrzymać i porozmawiać o tym, co domaga się poprawy. Czy potrzebujemy małych korekt, czy dużej nowelizacji? Które sprawy są najpilniejsze? Co do których istnieje szeroka zgoda w środowisku, a które powinniśmy poważnie przedyskutować, by wypracować poparcie dla zmian?

Nie ma chyba lepszego miejsca na podjęcie tego namysłu niż portal ngo.pl. Nie proponujemy jednak wychodzić w naszej wspólnej refleksji od ogólników. Przedstawiciele Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT przygotowali bowiem materiał wyjściowy: sześć konkretnych, niekiedy bardzo, propozycji. Z pewnością nie każdy musi się zgodzić, że to właśnie te sprawy są najważniejsze lub że ich zbiór jest wyczerpujący. Jednak warto potraktować je jako punkt wyjścia do rozmowy.

 

 

Bardzo gorąco zachęcamy Was do wzięcia w niej udziału. To w końcu sprawy, które – bez odrobiny przesady – dotyczą niemal nas wszystkich.

 

MASZ ZDANIE? CZEKAMY NA WASZE GŁOSY (MAKS. 4500 ZNAKÓW) PLUS ZDJĘCIE NA ADRES: 

 

Ignacy Dudkiewicz – redaktor serwisu Opinie.ngo.pl


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • pożytek publiczny
  • prawo
  • społeczeństwo obywatelskie
  • wspieranie organizacji
  • współpraca z administracją