Przejdź do treści głównej

Ile przejrzystości w NGO? Zapraszamy do dyskusji!

autor(ka): Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl
2017-12-21, 16:49
NGO.pl: Ta dyskusja wraca jak bumerang. Ile organizacja powinna ujawniać? Co powinna chronić? Czego lepiej nie podawać do publicznej wiadomości? O ile kiedyś dyskutowaliśmy jednak o tym głównie w kategoriach standardów, o tyle obecnie pojawiają się również nowe konteksty.

Pierwszym z nich jest sytuacja co jakiś czas pojawiających się ataków na organizacje pozarządowe ze strony mediów. I nie chodzi tutaj o afery, które raz na jakiś czas wybuchają, bo w każdym środowisku znajdą się ludzie nieuczciwi czy nie całkiem moralni, ale o zaplanowane akcje wymierzone w konkretne inicjatywy oraz działaczy i działaczki. Specjalizuje się w tym zwłaszcza telewizja publiczna, ale organizacje bywają atakowane także przez media reprezentujące inną opcję światopoglądową.

Czy w takiej sytuacji jawność sprzyja organizacji – która może się łatwiej bronić, odsyłając do swoich dokumentów? A może właśnie jej szkodzi, bo podając na tacy rozmaite dane na swój temat, wystawia się na strzał, bo zawsze można wybrać tylko niektóre z nich i odpowiednio je zmanipulować?

Drugim kontekstem jest zmieniająca się sytuacja wielu organizacji, które muszą w większym niż dotąd stopniu polegać na darowiznach od osób prywatnych. Być może wymaga to nowego sposobu komunikowania o swoich działaniach i osiągnięciach. Z drugiej strony – w sytuacji ograniczonych środków, w pierwszej kolejności chcemy zaspokoić podstawowe potrzeby, czyli zrealizować najważniejsze spośród swoich działań. Czasu, pieniędzy i energii na dbanie o jawność w takich okolicznościach może nie wystarczyć. Tylko czy nie jest to klasyczne błędne koło?

 

 

Trzecią ważną okoliczność tworzą wreszcie dyskusje i spory w samym sektorze. Są organizacje, które zdecydowanie nie spełniają standardów jawności – niektóre z nich dopiero po naciskach zaczęły w ogóle publikować na stronie internetowej sprawozdania finansowe. Część z nich jednak śmiało korzysta z danych publikowanych przez inne organizacje, by dyskredytować ich działania poprzez wskazywanie – w opinii tych organizacji – nieodpowiednie źródła ich finansowania. Dyskusja o jawności w NGO może być też rozmową o tym, co robić w takich sytuacjach.

To tylko pytania – liczymy na Wasze odpowiedzi, prawdopodobnie różne i złożone. Sprawa nie jest wcale łatwa. Ale o łatwych sprawach nie warto rozmawiać.

 

MASZ ZDANIE? CZEKAMY NA WASZE GŁOSY (MAKS. 4500 ZNAKÓW) PLUS ZDJĘCIE NA ADRES: 

 

Ignacy Dudkiewicz – redaktor serwisu Opinie.ngo.pl


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • jawność
  • PR, promocja, wizerunek
  • społeczeństwo obywatelskie
  • standardy, etyka
  • współpraca z administracją