Przejdź do treści głównej

Zrób organizacji prezent na święta. A najlepiej na cały nowy rok!

autor(ka): Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl
2017-12-20, 14:03
Ignacy Dudkiewicz, ngo.pl
DUDKIEWICZ: Masz już wszystkie prezenty na święta? Może wcale nie! Wciąż łamiesz sobie głowę i szukasz odpowiednich podarków? Nie zapomnij o organizacjach pozarządowych! One też potrzebują prezentu.

Święta to taki czas, kiedy trochę częściej mówi się o pomaganiu. Akcji więcej, koniec roku ponadto, udziela się atmosfera i aura – dla wielu osób ciepła, rodzinna, spokojna. Jakoś chętniej wtedy sięgamy do kieszeni. Robimy paczki. Wrzucamy pieniądze do puszki. Angażujemy się.

Organizacje ważne i bliskie

To dobrze. Bo dla wielu osób będą to święta samotne, smutne, trudne. Pamiętajmy przy tym, że samotne, trudne i smutne może być ich życie także poza świętami. Dlatego świąteczny czy noworoczny czas to świetna okazja do tego, by zrobić prezent tym, którzy działają na co dzień na ich rzecz – organizacjom pozarządowym. Ale żeby była jasność: niekoniecznie tylko pomocowym!

Prezentów potrzebują wszystkie NGO. Dbają przecież o tyle sfer rzeczywistości: o ekologię, równość, pamięć historyczną, tradycję, wychowanie dzieci, pomoc osobom starszym, wsparcie dla osób bezdomnych, z niepełnosprawnościami, chorych, ofiar przemocy, pomoc humanitarną, kulturę, ochronę zdrowia, prawa obywatelskie, życie lokalnych społeczności, aktywizację zawodową, prawa mniejszości, działalność strażniczą i rzeczniczą… Mogę tak jeszcze długo. A skoro w święta chcemy zrobić prezent tym, którzy są dla nas ważni i nam bliscy, to zadajmy sobie proste pytanie: czy te wszystkie sprawy (lub przynajmniej niektóre z nich) nie są również ważne i nam bliskie? Dlaczego mielibyśmy o nich zapomnieć w święta?

Pozarządowe postanowienie noworoczne?

Co więcej, prezentu dla NGO wcale nie trzeba długo szukać. Może znalezienie pod choinką koperty z pieniędzmi nie każdego i każdą by ucieszyło, ale na pewno uraduje każdą organizację. A rozwój polskiej filantropii stoi w miejscu. Co gorsza, od lat nie wypadamy w tym zakresie najlepiej. Dlatego każdy przelew z darowizną na wybraną przez siebie organizację (lub kilka!) będzie krokiem w dobrym kierunku. Nawet jeśli będzie to przelew na niewielką kwotę.

 

 

Jeszcze mniejszy odsetek Polek i Polaków wspiera organizacje regularnie. Dlatego – podejmując świąteczną mobilizację – warto się na niej nie zatrzymać. Zapewne nie ma lepszego momentu na ustawienie stałego zlecenia na rzecz jakiejś (lub jakichś!) organizacji niż Nowy Rok. Brzmi jak całkiem dobre postanowienie? Jasne, tym bardziej, że raz ustawiwszy zlecenie, nie trzeba już go później pilnować. Trudno znaleźć inne postanowienie noworoczne, któremu tak łatwo później dochować wierności!

Wierność daje stabilność

A tej wierności bardzo potrzeba, bo stali darczyńcy są skarbem każdej NGO. Wiele z nich woli mniejsze, a regularne wpłaty, od tych dużych, a jednorazowych. To stałe przelewy pozwalają planować budżet, dają stabilizację i możliwość patrzenia w przyszłość.

To jak? Podejmiemy wyzwanie? Zaczynam od siebie i ustawiam kilka stałych przelewów na kilka organizacji. Jakich? Nie zdradzę. Rzecz nie w tym, by promować tu konkretne inicjatywy.

Sami zresztą wiecie najlepiej, kto wokół Was wart jest wsparcia.

 

Ignacy Dudkiewicz – redaktor serwisu Opinie.ngo.pl


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 15 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dobroczynność
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • PR, promocja, wizerunek
  • społeczeństwo obywatelskie