Przejdź do treści głównej

Zmiany w kodeksie wyborczym. Chodźmy na wysłuchanie publiczne!

autor(ka): Jakub Wygnański dla opinie.ngo.pl
2017-12-01, 11:54
WYGNAŃSKI: Ani wnioskodawcy, ani szersza opinia publiczna nie będą mieli okazji dogłębnie zapoznać się z poglądami tak zwolenników, jak przeciwników proponowanych rozwiązań w kodeksie wyborczym. To także nasza sprawa!

To ważne, jak sądzę, przedsięwzięcie. Wierzę, że zechcą Państwo pomóc w udostępnieniu informacji na jego tematu. Idzie o wysłuchanie obywatelskie właśnie procedowanej ustawy dotyczącej zmian w kodeksie wyborczym.

To naruszenie dobrych zwyczajów!

Prace nad projektem toczą się w niezwykle szybkim tempie. Wnioskodawcy nie stworzyli przestrzeni na wysłuchanie opinii licznych środowisk, których dotyczą rozwiązania w proponowanej ustawie. Podczas obrad Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego zgłoszono formalne wnioski o zorganizowanie w Sejmie wysłuchania publicznego. Wszystkie one, z niezrozumiałych powodów, zostały odrzucone.

W konsekwencji, ani wnioskodawcy, ani szersza opinia publiczna nie będą mieli okazji dogłębnie zapoznać się z poglądami tak zwolenników, jak przeciwników proponowanych rozwiązań. Uważamy to nie tylko za stratę, ale też naruszenie dobrych zwyczajów dotyczących wpływu obywateli na ważne rozstrzygnięcia w sferze publicznej. Bolesnym paradoksem jest w tej sytuacji to, że w samej nazwie projektu ustawy mowa jest o… zwiększeniu udziału obywateli.

Dajmy głos!

Podstawową zasadą wysłuchania publicznego jest danie równych szans wypowiedzi zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom proponowanych rozwiązań (kolejność wystąpień jest losowana). Wszystkie zebrane w jego trakcie opinie zostaną spisane i przekazane parlamentarzystom i przedstawicielom rządu, Kancelarii Prezydenta RP oraz udostępnione opinii publicznej. Mamy nadzieję, że zgłoszone podczas wysłuchania stanowiska będą ważnym głosem w trakcie trwającego procesu legislacyjnego.

Warto, by wybrzmiały wśród nich również głosy organizacji pozarządowych.

 

Wysłuchanie obywatelskie organizowane jest na terenie Uniwersytetu Warszawskiego 9 grudnia (sobota). Zgłoszenia udziału można przesyłać do 7 grudnia do godz. 12.00. Wszystkie informacje są dostępne na stronie http://www.wysluchanieobywatelskie.pl/

 

Jakub Wygnański – socjolog, stypendysta Yale University, działacz i założyciel kilku organizacji pozarządowych. Działacz „Solidarności” i Komitetów Obywatelskich. Obecnie prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl ()


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 8 2

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • organizacje w polityce
  • państwo, polityka
  • rzecznictwo, lobbing
  • społeczeństwo obywatelskie
  • standardy, etyka