Przejdź do treści głównej

Dwa lata rządu Szydło. Czy złe praktyki zepsują samorządy?

autor(ka): Małgorzata Rogalska dla opinie.ngo.pl
2017-11-30, 03:00
Fot.: Paweł Wójcik
ROGALSKA: Zmiany idą jak czołg. Bez konsultacji społecznych, bez wysłuchań publicznych, bez poznawania opinii różnych ekspertów, bez liczenia się z petycjami i podpisami obywatelskimi. Boję się, że te złe praktyki realizowane na szczeblu centralnym zostaną podchwycone niżej.

Hasłem obecnie rządzących było wprowadzanie zmian. I rzeczywiście zmiany są w wielu obszarach. Niejeden poranek zaskoczył mnie informacjami, że to, co jeszcze wieczorem było, dziś już nie istnieje. W nocy przegłosowano, w nocy podpisano…

 

 

To jest „dobra zmiana”?

Po tych dwóch latach nowych rządów jestem już bardzo zmęczona. Bo obok zajmowania się patrzeniem na ręce władzom samorządowym, próbuję zrozumieć, co wnoszą nowe ustawy i co piszą o nich eksperci. Nie wiem, czy te zmiany są jakościowo dobre. Na przykład: dlaczego mówiąc o jawności i przejrzystości, podjęliście próbę odebrania praw obywatelom? Dlaczego likwidujecie ustawę o dostępie do informacji i włączacie ją do innego aktu prawnego, nie licząc się ze skutkiem dla aktywności i wiedzy obywateli. Dlaczego nie odpowiadacie na pytanie skąd wziął się ten pomysł?

Widzę też konkretne ograniczanie gwarancji dawanych przez Konstytucję – ograniczony wstęp na obrady Parlamentu, barierki na ulicach, kordony policji, przesłuchiwanie nauczycielek ubranych na czarno w miejscu pracy, kontrola i zastraszanie, zastraszanie i kontrola. I tak w kółko. To jest „dobra zmiana”?

 

 

Marny skutek protestów

Z drugiej strony, dziennikarskie śledztwa i dociekliwość ujawniają, że w jakości rządzenia niewiele się zmieniło. Spółki skarbu państwa to nadal łakomy kąsek dla rządzących. Ich majątek to nadal kapitał na realizację planów partii rządzącej. To jest zmiana czy jej nie ma? Boję się, że może jest, ale na jeszcze gorsze?

Masowe protesty uliczne działają, ale gromadzą coraz mniej protestujących. Dlaczego? Bo ile można protestować, poświęcając swój czas (często urlop – jak w przypadku pracowników systemu ochrony zdrowia), finansując z własnych pieniędzy przejazdy i transparenty (pan Soros nie dał kasy, choć rządzący uważają inaczej)? A skutek (poza Czarnym Protestem) marny.

 

 

Przykład idzie z góry

Szanowni Politycy! Państwo to ludzie. Wszyscy Obywatele! To żywy organizm. To pewna ciągłość, choć co jakiś czas przez inne ugrupowanie realizowana. To nasze życie codzienne w kraju i dobry wizerunek na świecie. My, suweren, płacimy wam za to! Wszyscy!

Tak, tak, płacimy, bo przecież wy – rządzący (na każdym poziomie), nasi przedstawiciele (wszyscy wybrani w wyborach) – nie macie swoich pieniędzy. Macie tylko to, co od nas – podatników dostaniecie w zarządzanie. Tym bardziej dziwi i boli sposób wydatkowania i rozliczania się z tych środków.

 

 

Właśnie w mediach usłyszałam wypowiedź, że niewątpliwym plusem tego rządu jest wielka konsekwencja i determinacja w zmienianiu Polski. Trudno temu zaprzeczyć. Zmiany idą jak czołg. Bez konsultacji społecznych, bez wysłuchań publicznych, bez poznawania opinii różnych ekspertów, bez liczenia się z petycjami i podpisami obywatelskimi. Boję się, że te złe praktyki realizowane na szczeblu centralnym zostaną podchwycone niżej – i że także na szczeblu lokalnym trudniej będzie obywatelom brać udział w procesie stanowienia i konsultowania prawa.

Coraz mniej ufam

Coraz mniej ufam, że Państwo zapewni mi bezpieczeństwo, sprawiedliwość w sądzie, opiekę medyczną i godną starość. Coraz bardziej wierzę w odebranie wolności, ogólną inwigilację i zastraszenie. Kończę tym smutnym podsumowaniem. I choć przez otoczenie jestem postrzegana jako wieczna optymistka, po dwóch latach obecnych rządów mój optymizm dotyczy jedynie pogody.

 

MASZ ZDANIE? CZEKAMY NA WASZE GŁOSY (MAKS. 4500 ZNAKÓW) PLUS ZDJĘCIE NA ADRES: 

 

Małgorzata Rogalska – prezeska Fundacji Zielony Przylądek w Dobroniu. Uczestniczyła w monitoringu spółek miejskich organizowanym przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska oraz akcji „Masz głos, masz wybór”. Zainicjowała powstanie Łódzkiej Koalicji na Rzecz Jawności

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl ()


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 7

Skomentuj

KOMENTARZE

  • [+] Rozwiń komentarz po co? ~A.R. 01.12.2017, 11:15 Rozumiem, że można nie lubić PiSu, ale po co absorbować innych swoimi sympatiami i emocjami na portalu organizacji samorządowych? Zwłaszcza że nie ma tu prawie konkretów, tylko beztreściowy przekaz w stylu TVN "duszno mi i PiS jest zły". Naprawdę przeszkadzają Pani barierki na ulicach oddzielające manifestację od kontrmanifestacji? Za czasów PO nie ogradzano barierkami żadnych zgromadzeń? Jest jakiś poziom absurdu, którego nie przekroczy krytyka PiS? I naprawdę nie widzi Pani zmiany jeśli chodzi o afery i korupcję? Nie mieliśmy od dwóch lat żadnej afery powyżej miliona złotych,, to w polskich warunkach wręcz cud. Przeszkadza zagrodzenie ulicy na parę godzin, a nie przeszkadzało wywalanie na bruk lokatorów z "reprywatyzowanych"? kamienic? I co cały ten wywód ma wspólnego z organizacjami pozarządowymi, bo nie widzę żadnego KONKRETU. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • jawność
  • państwo, polityka
  • społeczeństwo obywatelskie
  • standardy, etyka
  • wspieranie organizacji
  • współpraca z administracją