Przejdź do treści głównej

Służby w NGO. Co niepokoi, a co przeraża

autor(ka): Monika Chrzczonowicz, poradnik.ngo.pl
2017-10-13, 03:00
Monika Chrzczonowicz, ngo.pl
CHRZCZONOWICZ: Podczas prowadzenia śledztwa organa śledcze mają prawo zabezpieczenia dowodów, a śledztwo dotyczy innych podmiotów, a nie bezpośrednio samych organizacji, którym zabrano sprzęt. Nie usuwa to jednak obaw.

Mojej koleżance ukradziono komputer. „Cóż, zdarza się” – można rzec. Problem w tym, że miała na nim zapisany jedyny pełny egzemplarz swojej pracy magisterskiej. To było dawno. Zewnętrzne dyski, chmury i inne możliwe dziś systemy przechowywania informacji nie były dostępne. Kopie przechowywaliśmy na dyskietkach, bo również internet nie był tak popularny.

Ekstremalna sytuacja organizacji kobiecych

Przypominałam sobie tę historię, kiedy przeczytałam informację, że policja weszła do siedzib organizacji kobiecych i zabrała im komputery. Oczywiście, to nie kradzież, to zabezpieczenie mienia w sprawie śledztwa. Brak narzędzia pracy jest jednak tak samo dotkliwy – niezależnie od powodu jego utraty.

W tym wypadku może nawet bardziej, bo mojej koleżance zależało przede wszystkim na jednym dokumencie. Owszem, ważnym, wtedy nawet bardzo (zbliżał się termin oddania pracy), ale jednak możliwym do odtworzenia (promotor miał poprzednią wersję). Dla tych organizacji, którym z dnia na dzień, bez uprzedzenia zabrano narzędzia pracy, to sytuacja ekstremalnie trudna. Owszem, część informacji i danych mają pewnie w zewnętrznych plikach i są w stanie odtworzyć je na potrzeby bieżącej pracy. Ale czy wszystkie?

Pożar budzi współczucie, służby – obawy

To tak, jak z sytuacją klęski żywiołowej. Tyle tylko, że gdyby powodem utraty narzędzi pracy byłby pożar czy powódź, nie widziałabym powodu do zaniepokojenia. Współczułabym działaczkom i starała się im pomóc – to naturalny odruch, gdy dzieje się krzywda.

W tym wypadku mam podobne odczucia. I właśnie to jest niepokojące. Dlaczego? Ponieważ, owszem, podczas prowadzenia śledztwa organa śledcze mają prawo zabezpieczenia dowodów. Owszem, śledztwo dotyczy innych podmiotów, a nie bezpośrednio samych organizacji, którym zabrano sprzęt. Nie usuwa to jednak obaw.

 

 

Pracować bez narzędzi?

Bo niepokoi mnie sposób przeprowadzenia akcji. I to pomimo tego, że przecież powinnam się cieszyć ze skuteczności służb. Z zaplanowania, z dobrej koordynacji. Nie potrafię. Doradzając organizacjom pozarządowym, wiem, jak wielką wartością jest dla nich ich praca. To przede wszystkim pasja pcha ludzi w nich działających do tego, by pomagać innym. Dlatego tak bardzo się w nią angażują, pracując często bez patrzenia na zegarek. Zwłaszcza w tak delikatnych sprawach, jaką jest pomoc osobom pokrzywdzonym, tak, jak w przypadku organizacji kobiecych.

Wiem też, że często, zwłaszcza w małych organizacjach, komputer to „prywatny sprzęt oddany dla sprawy”. I wiem wreszcie, że to po prostu narzędzie pracy, bez którego nie da się prowadzić działalności.

To podkopywanie zaufania

Jeszcze jeden element niepokoi, ba, wręcz przeraża. To brak informacji o tym, czy i kiedy ten sprzęt wróci. Bo przecież może być zabezpieczony „dla dobra śledztwa” na wiele miesięcy. Co ma wtedy zrobić organizacja? W jaki sposób przywrócić ciągłość prowadzonej działalności? Jak ludzie w niej działający mają czuć się bezpiecznie? Jak korzystający z pomocy mają ufać w jej skuteczność?

Niestety, tego typu decyzje służb mogą, nawet jeśli niebezpośrednio, poddawać w wątpliwość działalność organizacji, jej misję, cele, sensowność tego, co robi. A w konsekwencji także działań całego sektora NGO. Bardzo łatwo jest zniszczyć zaufanie, odbudować je znacznie trudniej.

 

MASZ ZDANIE? CZEKAMY NA WASZE GŁOSY (MAKS. 4500 ZNAKÓW) PLUS ZDJĘCIE NA ADRES: 

 

Monika Chrzczonowicz - poradnik.ngo.pl

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl ()


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 6 3

Skomentuj

KOMENTARZE

  • [+] Rozwiń komentarz Zabezpieczenie przed służbami ~Piotr 22.10.2017, 08:18 Cóż, można pomyśleć o zabezpieczeniach technicznych. Nie uniknie się w ten sposób konfiskaty komputerów, ale można zachować ciągłość dostępu do danych i dopiec technikom. Robimy tak: w pomieszczeniu znajdującym się poza siedzibą organizacji (którego nie będzie dotyczył ewentualny nakaz przeszukania) instalujemy serwer (wydatek rzędu 1500 - 2000 zł w wersji minimum) na który wykonujemy kopie zapasowe ze wszystkich komputerów organizacji. Regularnie, co najmniej raz dziennie. Po wizycie służb potrzebujemy nowego sprzętu, ale wciąż mamy dostęp do stosunkowo aktualnych kopii plików. A żeby dopiec służbom? Szyfrujcie dyski!!! Szyfrujcie korespondencję, korzystajcie z komunikatorów stosujących silne algorytmy kryptograficzne. W Polsce, w przeciwieństwie do UK nieujawnienie hasła dostępu nie jest czynem zabronionym. Niech się męczą. Z grubsza znam ich możliwości techniczne, jest bardzo prawdopodobne, że nie podołają nawet względnie prostym zabezpieczeniom. ODPOWIEDZ
  • NGO ponad prawem? Syndrom oblężonej twierdzy? ~opinel 15.10.2017, 09:52 No biedactwa...gnębione i męczone...Kolejne pokolenie dręczonej opozycjii? ODPOWIEDZ
  • [+] Rozwiń komentarz Hmmm, ale o czym jest ten tekst? ~Zaq 13.10.2017, 07:40 ? ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • antydyskryminacja
  • feminizm
  • kobiety
  • przeciwdziałanie przemocy
  • równość
  • standardy, etyka