Przejdź do treści głównej

Chrońmy społeczników! Ale jak? Weź udział w dyskusji

autor(ka): Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl
2017-09-21, 17:48
DUDKIEWICZ: Potrzebujemy odważnych obywateli i obywatelek. A skoro tak, to powinniśmy też mieć pomysł na to, jak ich chronić.

Społecznicy często są niewygodni. Wielu z nich za swą misję i powinność uważa przyglądanie się temu, co niejawne, szukanie drugiego dna, zadawanie trudnych pytań. W imię dobra publicznego, dobra obywateli, lokalnych społeczności. Sprawiedliwości, prawdy i prawa.

„Wiem, gdzie mieszka twoja rodzina”

Niektórzy z nich odkrywają sprawy, których osoby w nie zaangażowane nie chciałyby pokazywać w świetle reflektorów. Na których ktoś coś zyskuje – politycznie lub finansowo. I nie chce się z tym zyskiem rozstać. Wtedy społecznicy mogą usłyszeć zdania w stylu: „lepiej się nie wtrącaj”, „zapomnij o mnie, a ja zapomnę o tobie”, „wiem, gdzie mieszka twoja rodzina”. To nie są wymyślone dialogi wzięte rodem z filmu sensacyjnego. To konkretne wypowiedzi, które słyszeli i słyszą ludzie tacy jak Jolanta Brzeska.

Takie wypowiedzi usłyszeć można w małych miejscowościach, na wsi i w wielkich miastach. Reguły nie ma.

Bo czasem społecznicy i społeczniczki, którzy wsadzają stopę w drzwi, otrzymują groźby, że drzwi te zostaną na ich nodze zatrzaśnięte. Gdy się nie cofają, czasem odnoszą wielki sukces, a sprawiedliwości – dużym kosztem strachu i nerwów – staje się zadość. A czasem groźby są spełniane. Czasem ktoś też się wycofuje – z obawy o swoich bliskich. I trudno tego nie zrozumieć.

Co z tym zrobić? Napisz!

Potrzebujemy więc chronić odważnych obywateli i obywatelki. Powinny umieć to robić służby państwowe, ale nie zawsze chcą. Powinny stawać za nimi media, ale nie zawsze zdają egzamin. Powinniśmy wreszcie my – jako społeczeństwo obywatelskie – dawać im poczucie oparcia. Bo, jak słusznie zauważa Rafał Górski w głosie rozpoczynającym tę debatę, „w grupie siła. Wolni strzelcy są dużo łatwiejsi do odstrzelenia”.

 

 

Czasem również my nie stajemy na wysokości zadania.

Dlatego chcemy wspólnie z Wami porozmawiać o tym, co zrobić, by chronić tych, którzy dla dobra wspólnego, dla nas wszystkich, naruszają interesy szeroko rozumianych elit – politycznych, samorządowych, biznesowych, kościelnych i innych. Czy potrzeba zmian w prawie, edukacji, większej uważności, lepszej współpracy z mediami? A może czegoś jeszcze innego?

Powiedzcie nam, co myślicie na ten temat. By jak najrzadziej ktoś zostawał sam.

 

MASZ ZDANIE? CZEKAMY NA WASZE GŁOSY (MAKS. 4500 ZNAKÓW) PLUS ZDJĘCIE NA ADRES: 

 

Ignacy Dudkiewicz - redaktor działu opinie.ngo.pl


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 9 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działania strażnicze
  • społeczeństwo obywatelskie
  • standardy, etyka
  • wspieranie organizacji