Przejdź do treści głównej

Premier Gliński przerzuca odpowiedzialność na NGO

autor(ka): Róża Rzeplińska dla opinie.ngo.pl
2017-09-19, 14:41
archiwalne
RZEPLIŃSKA: Trudno dyskutować, gdy wśród argumentów pojawia się śmierć. Oskarżony chce się bronić, wpada w emocjonalny korkociąg, a tymczasem chciałby przypomnieć, że watchdogi to nie policja kryminalna.

„Prawie nie istnieje funkcja kontrolna sprawowana przez organizacje. Watchdogów w Polsce jest bardzo mało, są bardzo mało profesjonalne i słabe w porównaniu do potężnej siły innych sektorów. Gdyby organizacje strażnicze w Polsce były silne, być może uratowałyby życie pani Brzeskiej i losy wielu innych lokatorów Słabość sektora powodowała to, że w Polsce demokracja źle funkcjonowała, mieliśmy bardzo wiele przykrych tego konsekwencji w postaci afer, nieliczenia się z obywatelami. Nie potrafiliśmy wymusić niekrzywdzenia ludzi w Polsce. Gdyby III sektor był mocny, nie byłoby Amber Gold, nie byłoby luki VAT-owskiej” – powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas VIII OFIP-u.

 

 

Nie ścigamy przestępstw kryminalnych!

Wicepremier Gliński krytykę trzeciego sektora i jego kondycji sprowadził do słabego stanu watchdogów. To nie fair wobec organizacji – nasza słabość nie ilustruje stanu całego sektora.

Jednocześnie trudno się z Panem Premierem nie zgodzić. Nasza – watchdogów – kondycja jest marna. Mamy modelowe metodologie (na przykład do monitorowania pracy sądów, dostępu do procedury in-vitro, trybu uchwalania budżetów czy upubliczniania, kto lobbuje w Ministerstwie Środowiska), ale i tak działamy skokowo, jest nas po dwie lub trzy organizacje na branżę, w niestabilnych zespołach nie mamy jak przekazywać etosu pracy i nie stać nas na obsługę prawną czy propagandową działań. Nie stać nas też na długie, żmudne, chronione przez organizację, śledzenie i upublicznianie, kim są, w jaki sposób pracują i jak podejmują decyzje urzędnicy.

Ale, czy to naszą, przede wszystkim, rolą jest ściganie przestępstw kryminalnych?

 

 

Co zrobiły partie?

A w jakiej, przepraszam, kondycji – uwaga watchdogi, są tematy do sprawdzenia! – są partie polityczne, w szczególności te dysponujące mandatami w parlamencie?

Gdzie jest ustawa reprywatyzacyjna, która położyłaby kres dekretowi Bieruta (jak Pan, Panie Premierze, pewnie wie, po Warszawie czyściciele kamienic wezmą się za Łódź, Pana wyborczy okręg)? Czyżby nie opłacało się nad nią pracować?

Dlaczego, skoro obecnie zatrudnieni w Ministerstwie Rozwoju urzędnicy wiedzieli o karuzeli VAT-owskiej przed wyborami, to nie złożyli doniesienia do prokuratury? (Dla niewtajemniczonych: najprościej rzecz ujmując, według faktur do Polski wjeżdżało na przykład 2 tysiące samochodów, ale granice przekraczało 200, handlarz zarabiał na zwrocie VAT-u za 1800 nieistniejących gruchotów).

Dlaczego w minionej kadencji Sejmu nie powołaliście komisji, a gdyby się nie dało, zespołu parlamentarnego do spraw AmberGold lub karuzeli VAT-owskiej właśnie?

I do czego doszło powołane w 2012 roku Biuro Interwencji i Monitoringu Prawa i Sprawiedliwości, które miało się zajmować przypadkami łamania praw człowieka, a jako przykład sprawy, którą chce prowadzić, podało śmierć Jolanty Brzeskiej?

 

 

Kto jest za co odpowiedzialny?

Zgadzam się z jednym: gdybyśmy byli silniejsi, to urzędniczki przez dwadzieścia lat nie odsyłałyby mieszkańców Poznańskiej 14 z powrotem na zaplute podwórko (kamienica była objęta roszczeniami). Ktoś z nas sprawdziłby, czy urząd miasta ma parasol ochronny nad mieszkańcami odzyskiwanych kamienic i kontrolowałby uczciwość stron w reprywatyzacyjnych postępowaniach. Ale nie zgadzam się na obarczanie nas odpowiedzialnością za niewykrywanie przestępstw kryminalnych.

Naszą, watchdogów, rolą, jest sprawdzać, jak wywiązujecie się ze swoich obietnic, jak korzystacie z praw, które dają Wam Wasze funkcje. Ale nie będziemy wyręczać Was w sprawowaniu mandatów.

 

MASZ ZDANIE? CZEKAMY NA WASZE GŁOSY (MAKS. 4500 ZNAKÓW) PLUS ZDJĘCIE NA ADRES: 

 

Róża Rzeplińska – Stowarzyszenie 61/MamPrawoWiedziec.pl.

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl ()


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 26 8

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Kolejne rządy III sektor uczyniły teatrzykiem cieni. ~głos 30.09.2017, 12:18 III sektor wymaga rewitalizacji, a nawet reformy, jak wszystko w tym kraju po dekadach antyobywatelskich rządów bez dwóch zdań. Problem ngosów jest natury najpierw ontologicznej. Pytania są o kwestie ustrojowe i bytowe. Czym organizacje mają być i na czym mają opierać swoją egzystencję? Słyszy się różne opinie. Często formułowane instrumentalnie np.tylko po to, by zasiać wątpliwości i trzymać w szachu. Np. że ngosy nie powinny liczyć na środki budżetowe, tylko same znajdować pomysły na swoje utrzymanie. Gdy chodzi o formułę watchdoga jest to zarówno niełatwe jak i ryzykowne. Oznacza z automatu wejście w złe relacje z instytucjami podlegającymi kontroli, szczególnie poza Wwą. Nie powiem, że poprzednia władza stwarzała więcej ułatwień dla III sektora. Była kumoterska, arogancka, próżna, stronnicza, ociekająca PRarem. ODPOWIEDZ
  • dobre samopoczucie ~Jan Nowak 20.09.2017, 01:27 watchdogi maja a podnad 50 tys ludzi wyrzucono z warszawskich kamienic .No to gratuluję ODPOWIEDZ
  • watchdogi za urzędy skarbowe? ~Ale serio? 20.09.2017, 08:30 Akurat na temat przepisów o VAT, to powinien się wypowiedzieć taki jeden pan profesor, który je pomagał wprowadzić. A teraz próbuje naprawiać. ODPOWIEDZ
  • Watchdog ~Elżbieta 20.09.2017, 12:02 Trudno dyskutować? Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Dlaczego? Ponieważ wszyscy nie nadążamy za PiS-em. Chcecie/chcemy być wysłuchani? Jest skuteczny sposób. Rozkopujmy groby, tak jak robi to Prawo i Sprawiedliwość. Podłe? Najgorsza jest świadomość, że do skutecznego robienia polityki wystarczy ...saperka. Nowe groby łatwiej rozorać. Potrafimy płakać, nie umiemy szanować pamięci. ODPOWIEDZ
  • A Pani pamięta kto wtedy miał większość? ~znudzony kliką 19.09.2017, 03:19 "Dlaczego w minionej kadencji Sejmu nie powołaliście komisji, a gdyby się nie dało, zespołu parlamentarnego do spraw AmberGold lub karuzeli VAT-owskiej właśnie?" A Pani pamieta kto wtedy mial większość? Co robiły partie co robił Trybunał... ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działania strażnicze
  • organizacje w polityce
  • standardy, etyka
  • współpraca z administracją