Przejdź do treści głównej

Dlaczego NGO.PL ma zieloną wstążkę obok logo?

autor(ka): Alina Gałązka, opinie.ngo.pl
2017-08-01, 03:00
NGO.pl: Zauważyliście? Obok naszego logo ngo.pl widnieje zielona wstążeczka. Jak twierdzi Google, ma wiele znaczeń, ale dla nas, redakcji ngo.pl – najmocniejsze jest jedno skojarzenie.

Zieloną wstążką opatrzyliśmy logo portalu w 2006 roku – kiedy to ważyły się losy niewielkiej, dziesięciokilometrowej, unikalnej przyrodniczo doliny Rospudy. W imieniu ówczesnego rządu Jarosława Kaczyńskiego minister Jan Szyszko chciał przeprowadzić właśnie tamtędy obwodnicę Augustowa. W walkę zaangażowali się nie tylko zwyczajni obywatele czy organizacje ekologiczne, ale i prezydentowa Maria Kaczyńska, Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, Komisja Europejska (teren jest objęty ochroną sieci Natura 2000), która skierowała sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Referendum ogłoszone przez partię rządzącą okazało się nieważne z powodu niskiej frekwencji. W badaniach opinii publicznej tylko 16% Polaków popierało te działania rządu. Jak czytamy w mediach, „ostateczny cios budowie zadały jednak polskie sądy. W grudniu 2007 roku na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego wstrzymały budowę jako niezgodną z prawem”.

Obwodnicę zbudowano w roku 2014 – biegnie inną trasą. Była tańsza, finansowo wsparła ją Komisja Europejska, spowodowała mniej wysiedleń. Unikalne torfowiska ocalały.

Wydawało się – i takie były publicystyczne komentarze – że politycy nauczyli się, że przyrody nie można lekceważyć.

Sytuacja się powtarza. Tym razem w Puszczy

Niestety. Sytuacja się powtarza: ten sam minister w tej samej części Polski. Jan Szyszko dopuścił zwiększenie wycinki drzew w unikalnej przyrodniczo Puszczy Białowieskiej – jednym z cenniejszych dóbr narodowych. Protestują organizacje ekologiczne i obywatele. Protestuje Komisja Europejska, która znów skierowała sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Protestujemy i my, redakcja ngo.pl, gdyż uważamy, że Puszcza Białowieska jest dobrem wspólnym – nas, obywateli i obywatelek, nie należy do żadnego rządu. Należy ją chronić.

 

Aktualizacja

„Trybunał Sprawiedliwości UE wydał zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej – piły i harwestery muszą zostać wstrzymane bezzwłocznie. Oznacza to, że w opinii Trybunału zwiększona wycinka w Puszczy może spowodować poważne i nieodwracalne szkody w tym bezcennym przyrodniczo miejscu” – podaje 28 lipca 2017 w komunikacie prasowym Greenpeace.

 

Alina Gałązka – redaktorka naczelna NGO.pl

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl ()


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 28 2

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Nie zgadzam się ~Joanna 11.08.2017, 11:42 Bardzo lubię Wasz portal ale co do wycinki Puszczy, to jak dla mnie ulegliście tabloidalnej propagandzie. Czy, ktoś z Was chociaż zajrzał do profesjonalnej literatury by zobaczyć co się dzieje z zaatakowanymi drzewami? Gdzie będą protestowali ekolodzy, gdy Puszcza umrze? :/ ODPOWIEDZ
  • nowa obwodnica wcale nie była tańsza i spowodowała stratę cennych rolniczo terenów ~K.bogdanowicz 02.08.2017, 07:29 Obecnie 36- kilometrowa obwodnica, która została oddana do użytku w 2014 r., nie koliduje z obszarami Natura 2000. – Inwestycja jest spóźniona o co najmniej sześć lat. Ale to, że w ogóle powstała, to przede wszystkim sukces mieszkańców – mówił Andrzej Chmielewski, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Obrony Budowanej Obwodnicy Augustowa, tuż po otwarciu drogi. Nie wszyscy jednak są zadowoleni z jej obecnej sytuacji. – Wariant przez Dolinę Rospudy wynosił 15 km. To ponad dwa razy krócej niż obecnie. Ponadto inwestycja pochłonęła 659 mln zł, z tego prawie 44 mln to kara za odstąpienie od kontraktu zawartego między GDDKiA a Budimexem ODPOWIEDZ
  • [+] Rozwiń komentarz Politykowanie ~Marcin 01.08.2017, 11:40 Naprawdę ngo.pl musi tak politykować? Zamiast skupić się na konkretnych działaniach, używacie portalu do jakiś politycznych gierek i opinii. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ochrona przyrody
  • organizacje w polityce
  • państwo, polityka
  • rzecznictwo, lobbing
  • standardy, etyka