Przejdź do treści głównej

Kto dziś broni mniejszości? Bodnar i organizacje!

autor(ka): Marcin Dzierżanowski dla opinie.ngo.pl
2017-06-29, 11:00
archiwalne
DZIERŻANOWSKI: Ani rządzący, ani Kościół nie sprzeciwiają się nagonce na środowiska LGBT. Co więcej, atakując tych, którzy bronią praw mniejszości, przyczyniają się do stwarzania atmosfery, w której tego typu agresywne zachowania są możliwe.

„Posłańcy szatana” – tak de facto nazwał przedstawicieli organizacji pozarządowych były przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik. „Szatan nie śpi. Ma posłańców i szuka posłańców. Posługuje się ludźmi” – grzmiał w czasie homilii w kontekście finansowania przez Fundusze Norweskie organizacji pozarządowych, w tym LGBT.

Ataki na organizacje LGBT

Zaledwie dzień wcześniej w Poznaniu nieznani sprawcy włamali się do siedziby poznańskiego stowarzyszenia Grupa Stonewall – organizacji skupiającej społeczność LGBT i walczącej o jej prawa. Lokal zdemolowano, ale nie zniknęły żadne wartościowe przedmioty. Ukradziono tylko dwie tęczowe flagi. Nie ma wątpliwości, że było to włamanie na tle homofobicznym.

Nie, nie sugeruję, że oba wydarzenia miały bezpośredni związek. Nie ma jednak wątpliwości, że w ostatnim czasie mamy w Polsce do czynienia z nasileniem się ataków na organizacje pozarządowe, zwłaszcza te broniących praw mniejszości seksualnych. Tylko w tym roku doszło do czterech fizycznych napaści na siedzibę warszawskiej Kampanii Przeciw Homofobii.

Ani rządzący, ani Kościół tej nagonce się nie sprzeciwiają. Co więcej, atakując tych, którzy bronią praw mniejszości, przyczyniają się do stwarzania atmosfery, w której tego typu agresywne zachowania są możliwe.

 

 

To atak na prawa człowieka

Środowiska kościelne powinny sobie zdawać sprawę, w jakiego rodzaju grze uczestniczą. Przykład Węgier pokazuje, że ideologiczne ataki na NGO to rozgrzewka przed próbą przejęcia przez rząd kontroli nad instytucjami społeczeństwa obywatelskiego i przejawami niezależnej aktywności obywateli.

Dlatego dzisiaj atak środowisk kościelnych na wspierające budowę społeczeństwa obywatelskiego Fundusze Norweskie czy broniącego praw mniejszości Rzecznika Praw Obywatelskich, de facto ostatniego przedstawiciela instytucji państwowej nierealizującego jeszcze ideologicznej linii władzy, to tak naprawdę atak na prawa człowieka. We współczesnej Polsce ostatnimi obrońcami praw środowisk mniejszościowych, w tym grup LGBT, pozostają organizacje pozarządowe. Trzeba więc bronić ich niezależności oraz podstaw finansowania przed zakusami państwa, a – jeśli będzie taka potrzeba – także przed atakami ze strony Kościoła.

 

Marcin Dzierżanowski – działacz grupy polskich chrześcijan LGBTQ „Wiara i Tęcza”, współtwórca kampanii społecznej „Przekażmy sobie znak pokoju”, dziennikarz, publicysta, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Wprost”.

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl ()


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 11

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • antydyskryminacja
  • LGBT
  • mniejszości narodowe i etniczne
  • prawa człowieka
  • równość
  • standardy, etyka
  • wspieranie organizacji