Przejdź do treści głównej

Sprawa drukarza z Łodzi. Czy osoby LGBT mogą liczyć na ochronę?

autor(ka): Mirosława Makuchowska dla opinie.ngo.pl
2017-06-23, 03:00
archiwalne
MAKUCHOWSKA: Wypowiedź Zbigniewa Ziobry ma wyłącznie polityczny charakter. Stanowi wyraźny sygnał dla żyjących w Polsce osób LGBT, że nie mogą liczyć na ochronę ze strony państwa.

Jako organizacja działająca na rzecz równouprawnienia osób LGBT jesteśmy głęboko zaniepokojeni wypowiedzią Prokuratora Generalnego dotyczącą wniesienia kasacji w sprawie drukarza z Łodzi.

Ofiara nie jest oprawcą

Nie kwestionujemy przy tym prawa Prokuratora Generalnego do skorzystania z przysługujących mu uprawnień. Nasz stanowczy sprzeciw wzbudza jednak sposób uzasadniania swojego stanowiska przez osobę pełniącą jedną z kluczowych dla polskiego wymiaru sprawiedliwości funkcji.

W ocenie Kampanii Przeciw Homofobii wypowiedź Prokuratora Generalnego ma wyłącznie polityczny charakter. Stanowi wyraźny sygnał dla żyjących w Polsce osób LGBT, że nie mogą liczyć na ochronę ze strony państwa. Szczególnie niepokojące jest stosownie przez Prokuratora Generalnego retoryki, w której ofiary dyskryminacji przedstawia się jako oprawców.

Ten wyrok może być historyczny

W naszej ocenie działanie Prokuratora Generalnego jest kolejnym krokiem na drodze do dalszego demontażu systemu ochrony praw człowieka w Polsce. Jednocześnie chcielibyśmy przypomnieć, że Sąd Okręgowy w Łodzi utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, uznając, że każdy ma prawo liczyć na równe traktowanie bez względu na orientację seksualną, a porządek moralny należy oddzielić od porządku prawnego.

Ten wyrok ma szansę stać się historycznym – daje nadzieję na ukształtowanie się nowej linii orzeczniczej polskich sądów, w której nie ma miejsca na dyskryminowanie osób LGBT w dostępie do usług. Jesteśmy przekonani, że w razie wniesienia kasacji, Sąd Najwyższy potwierdzi prawidłowość skazania drukarza w tej sprawie.

 

Mirosława Makuchowska – wiceprezeska Kampanii Przeciw Homofobii, dyrektorka do spraw rzecznictwa, z KPH związana od 2006 roku.

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl ()


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 7 6

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Manipulacja godna pożałowania ~Andrzej 09.07.2017, 12:00 Dyskryminowany to był drukarz z Łodzi. W wolnym kraju wolnych ludzi jakby musiał wydrukować coś, co kłóciło się z jego światopoglądem. Każdy przedsiębiorca może sobie sam dobierać kontrahentów. Szukanie kruczków prawnych, które pozostały w spadku po PRLu zmuszających do wykonania usługi, to jest dopiero dyskryminacja ludzi wolnych, samo stanowiących o sobie, kierujących się swym sumieniem. Czy tak wygląda szacunek środowisk LGBT do wolności innych ludzi? Najlepiej bić w dzwon i krzyczeć "dyskryminacja" kiedy miesza się podstawowe pojęcia wolności i odpowiedzialności społecznej. Żałosne są te wypowiedzi działaczy LGBT. Krzyczmy, że nas biją, nawet jeśli nie biją, a tylko bronią swoich praw i wolności sumienia... Dalej krzyczmy, że nas biją, to może wsparcie społeczne, finansowe ruszy. Żałosne. ODPOWIEDZ
  • [+] Rozwiń komentarz Absurd ~Piotr 27.06.2017, 08:49 Nikt tu nie jest dyskryminowany. Drukarz odmówił usługi ze względu na konflikt sumienia. Nikogo nie można zmusić do współudziału w propagowaniu postaw, z którymi się nie zgadza. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • antydyskryminacja
  • LGBT
  • prawa człowieka
  • równość