Przejdź do treści głównej

NGO do polityki? Nie idźcie w politykę. Rozliczajcie władzę!

autor(ka): Witold Weszczak dla opinie.ngo.pl
2017-05-16, 12:58
archiwalne
WESZCZAK: NGO śledzą poczynania władzy. Kiedy trzeba, interweniują w mediach, kiedy trzeba – w prokuraturze. Żeby mechanizm działał, organizacja musi być w pełni niezależna. Bo jaka NGO poleci do prasy, żeby poskarżyć się na własnego deputowanego? Jaka doniesie do prokuratury na poczynania burmistrza, z którego partią tworzy koalicję w radzie?

Jan Mencwel w felietonie „NGO do polityki? Zakwestionujmy cnotę apolityczności” zamiast zachęcać NGO do kontrolowania i dyscyplinowania władzy, uprawia agitację za tym, aby same weszły do obozu władzy i zaprowadziły w nim porządek po swojemu. Czy to naiwność, czy bezczelność, żeby nakłaniać, aby policjanci sami zostali złodziejami? Nie mam co do tego żadnych złudzeń i w naiwność nie wierzę.

 

 

Powoli i od początku

Władza demoralizuje. To może brzmi banalnie, ale ten banał to wielki problem trawiący współczesne demokracje. Uprawianie polityki ma zawsze tę samą konsekwencję: alienację polityków, czyli ich odpływanie od społeczeństwa. Moment, w którym kandydat zostaje wybrany na radnego lub posła, to chwila, w której zaczyna on tracić kontakt z prawdziwym życiem. Przestaje się zajmować problemami, którymi żyją mieszkańcy. Z czasem przestaje je w ogóle zauważać. Zaczyna żyć pyskówkami na sali obrad albo po prostu tym, co jest medialne i może zapewnić wzmiankę jego nazwiska w prasie.

To mechanizm wypaczania demokracji opisany w niezliczonych tomiszczach politologicznych czytanek, który powtarza się zawsze i wszędzie. Nie tylko w Polsce. I to jest problem, którego nie rozwiąże czwarta władza. Bo same wolne media to za mało. Potrzebna jest kontrola społeczna. Do kontrolowania rządu potrzebne są organizacje po-za-rzą-do-we.

 

 

Trzeci sektor to audytor władzy

NGO są niezależnym audytorem władzy, mówią politykom: „sprawdzam!”. Śledzą poczynania radnych, prezydentów i posłów. Kiedy trzeba, interweniują w mediach, kiedy trzeba – w prokuraturze. Działacze pozarządowi to ci, którzy dmą pełną parą w gwizdek, żeby zwrócić uwagę na patologię rządzących. Na tym właśnie polega społeczeństwo obywatelskie, a nie na aspirowaniu do obozu władzy. Żeby ten mechanizm działał, organizacja pozarządowa musi być w pełni niezależna. A niezależność znika w chwili wystawienia swoich radnych czy stworzenia koalicji. Bo jaka organizacja poleci do prasy, żeby poskarżyć się na własnego deputowanego? Jaka organizacja doniesie do prokuratury na poczynania burmistrza, z którego partią tworzy koalicję w radzie?

Rozdział organizacji pozarządowych od władzy to fundamentalna zasada państwa prawa. Tak ważna jak rozdział Kościoła od państwa czy trójpodział władzy. Tymczasem prezes Miasto Jest Nasze próbuje zaszczepić swoją „prawdę” o tym, że organizacje pozarządowe nie tyle nie muszą jej przestrzegać, co wręcz powinny ją łamać. Czemu miałoby to służyć? Skrajną naiwnością byłoby twierdzić, że kontrolowaniu władzy właśnie. Ja jednak uważam, że odpowiedź wydaje się być prosta i prozaiczna: Jan Mencwel sam chce być u władzy i jeśliby jego nawoływanie odbiło się echem i w jego efekcie szersze gremia organizacji pozarządowych poszłyby w uprawianie polityki, to jego własna działalność polityczna zniknęłaby w tłumie. I gdyby wówczas zarzucić mu politykierstwo, natychmiast odkrzyknąłby, że przecież nie tylko on i MJN uprawia politykę, ale lwia część III sektora. I dodałby, że to jest całkiem normalne.

 

 

Wilki w owczej skórze

Jan Mencwel wywołuje quasi-akademicką dyskusję o roli NGO, by rozpalić ogień do upieczenia przy nim własnej pieczeni. Młodzi politycy z ruchów miejskich, a jest przecież jednym z ich liderów, odkąd w 2014 roku wystartowali tłumnie w wyborach samorządowych, konsekwentnie uprawiają propagandę mówiącą, że granica między obozem władzy a NGO jest złudna i zatarta. Że nic nie stoi na przeszkodzie, aby działacze społeczni pobrudzili się polityką, bo przez czystość ich intencji pozostaną nieubrudzeni. Że ukraść szlachetnie to jak nie ukraść wcale.

Przebija z tego przekonanie o własnej wyższości moralnej – aktywistom, w ich przekonaniu, wolno więcej. Kiedy polityk partyjny zostanie radnym, jest ryzyko, że się skorumpuje, oderwie od wyborców, będzie miał skrywane intencje, a jeśli aktywista miejski wejdzie do polityki, to takiego ryzyka już niby nie ma, bo jest z natury bezgrzeszny, nie ma słabości, pędu do pieniędzy czy do władzy. Aktywiści zdają się czuć lepsi od reszty społeczeństwa i przyznają sobie prawo do łamania zasad.

 

Nie idźcie w politykę!

Tym fałszem działacze ruchów miejskich torują sobie drogę do publicznych stanowisk. Upowszechnienie przekonania, że NGO powinny władzę wziąć we własne ręce jest im niezbędne do budowania politycznych karier. W końcu sami zrzeszają się w stowarzyszeniach, a nie partiach, mimo iż wystawiają dziesiątki kandydatów w wyborach do miejskich rad. Obrali dla siebie drogę dojścia do władzy poprzez wykorzystanie społecznego zaufania do sektora NGO, ponieważ ludzie raczej ufają stowarzyszeniom, za to za grosz nie ufają partiom. Aktywiści wykonują więc krecią robotę, uderzając w sens sektorowego podziału życia publicznego. Jeśli uda im się go podważyć i skutecznie umoczą NGO w politykę, nie będzie komu patrzeć na ich własne ręce, kiedy sami zaczną rządzić.

Moje wołanie do organizacji pozarządowych jest zgoła odmienne od wołania Jana Mencwela: nie idźcie w politykę, ale patrzcie władzy na ręce i rozliczajcie ją! Wszystko jedno jakiej władzy: czy tej z nadania PiS, PO, czy z nadania MJN.

 

MASZ ZDANIE? CZEKAMY NA WASZE GŁOSY (MAKS. 4500 ZNAKÓW) PLUS ZDJĘCIE NA ADRES: 

 

Witold Weszczak – działacz społeczny aktywny od 2008 roku, miłośnik Warszawy, związany z organizacjami sympatyków rozwoju urbanistycznego, współzałożyciel Grupy M20, współtwórca Fundacji Przestrzeni Publicznej M20 oraz warszawskiej kawiarni-księgarni Radio Telewizja.

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl ()


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf.własna (ngo.pl_
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 14 2

Skomentuj

KOMENTARZE

  • LESZCZYNSKIE NGO ~Kamila Schaschner 17.05.2017, 12:35 W Lesznie jest tak samo, prezydent ze stowarzyszenia PL 18, radni w partiach albo w stowarzyszenia, a zakładają je po to aby dojść do włdzy lub się utrzymać, mówiąc że są społecznikami. Jak jest to Pan już to opisał. Sama mam fundację Leszno dla mieszkańców i opisuję te mankamenty, niestety jestem czarną owcą i nie jest łatwo. Nie ma możliwości abym była dotowana przez miasto, choć władze mówią, że problem istnieje i program jest potrzebny. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działania strażnicze
  • organizacje w polityce
  • państwo, polityka
  • rzecznictwo, lobbing
  • standardy, etyka
  • współpraca z administracją