Przejdź do treści głównej

Obserwujmy zgromadzenia publiczne!

autor(ka): Agnieszka Dąbrowicka dla opinie.ngo.pl
2017-04-14, 03:00
archiwalne
DĄBROWIECKA: W ostatnich miesiącach wolność zgromadzeń oraz sposób i stopień jej realizacji w Polsce stały się przedmiotem obaw i gorącej dyskusji. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób wolność zgromadzeń jest faktycznie realizowana.

Wolność zgromadzeń to jedna z podstawowych i najważniejszych wolności człowieka w demokratycznym państwie. Jako taka, od zawsze leżała w centrum zainteresowania Amnesty International.

Kontrowersyjne zmiany w Prawie o zgromadzeniach

W ostatnich miesiącach wolność zgromadzeń oraz sposób i stopień jej realizacji w Polsce stały się przedmiotem obaw i gorącej dyskusji. Rejestrowana jest rekordowa od lat liczba zgromadzeń, odbywa się również wiele demonstracji i manifestacji spontanicznych.

Dochodzą do tego kontrowersyjne zmiany legislacyjne w Prawie o zgromadzeniach, które stanowią zaprzeczenie obywatelskiego charakteru konstytucyjnej wolności zgromadzeń i mogą stanowić narzędzie służące do nadużycia władzy przez władzę publiczną.

 

 

Jednocześnie wzrasta świadomość, że wolność zgromadzeń i możliwość swobodnego z niej korzystania jest absolutnie konieczna dla uczestniczenia przez obywateli w życiu politycznym i jest jednym z podstawowych narzędzi wywierania legalnego wpływu na decyzje władz. Możliwość udziału w pokojowym zgromadzeniu powiązana jest z możliwością wyrażania i manifestowania swoich poglądów, wolnością słowa, wolnością przemieszczania się i udziału w życiu publicznym. Naruszenie wolności zgromadzeń prowadzi do naruszeń kolejnych praw obywatelskich.

Obserwujmy nie tylko w Warszawie

W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób wolność zgromadzeń jest faktycznie realizowana, a przede wszystkim temu, w jaki sposób przebiegają i jak są zabezpieczane zgromadzenia pokojowe w Polsce.

Naszym członkom i członkiniom proponujemy udział w sześciomiesięcznym projekcie pilotażowym, którego celem jest obserwacja zgromadzeń odbywających się w różnych miejscach w Polsce. Projekt celowo nie ogranicza się wyłącznie do Warszawy, która – ze względu na specyfikę odbywających się w niej zgromadzeń – nie jest reprezentatywna dla całego kraju.

 

 

Do udziału zaprosiliśmy aktywistów i aktywistki gotowych do zaangażowania się w długoterminowy projekt, którzy przeszli przez praktyczne i teoretyczne szkolenie.

Potrzebna nam wiedza

Przyjęliśmy standardy obserwacji, które opierają się o zasady legalności (działania zgodnie z prawem), bezpieczeństwa, neutralności, bezstronności oraz bezpośredniości i ograniczonego zasięgu. Rolą obserwatorów i obserwatorek jest monitorowanie zachowań służb zabezpieczających zgromadzenia.

Po zakończeniu pilotażu rozpocznie się faza właściwa projektu, która potrwa minimum dwanaście miesięcy. Rezultatem projektu będzie zbiorczy raport ze stanu realizacji wolności zgromadzeń w Polsce.

Ta wiedza jest nam naprawdę potrzebna.

 

Czekamy na Wasze głosy (maks. 4500 znaków) plus zdjęcie na adres: .

 

Agnieszka Dąbrowiecka – ekspertka ds. monitoringu praw człowieka w Amnesty International, prawniczka specjalizująca się w prawach człowieka i prawie międzynarodowym (współpraca z międzynarodowymi organami monitorującymi przestrzeganie praw człowieka takimi jak komitety ONZ czy Europejski Trybunał Praw Człowieka)

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl ()


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działania strażnicze
  • monitoring
  • państwo, polityka
  • prawa obywatela
  • prawo
  • rzecznictwo, lobbing