Przejdź do treści głównej

Obywatele dla Demokracji nauczyli mnie, że trzeba działać

autor(ka): Małgorzata Rogalska dla opinie.ngo.pl
2017-03-31, 12:36
archiwalne
Fot.: Paweł Wójcik
ROGALSKA: Dzięki programowi Obywatele dla Demokracji uświadomiłam sobie, że każdy z nas, każdy Obywatel może dokonywać zmian. Dalej będę „stróżować”, będę zachęcać do tego innych mieszkańców. Uważam, że to nasz, obywatelski obowiązek być aktywnym.

Działania strażnicze nie są łatwe, a początkowo bywają nawet nieprzyjemne. Szybko dostaje się łatkę pieniacza i wywołuje ogólne niezrozumienie.

Co mi dali Obywatele dla Demokracji?

Trzy lata temu potrzebowałam od swojego urzędu gminy informacji, które pomogłyby mi nakreślić kierunek działania zarządzanej fundacji. Napotkałam mur i zupełną ignorancję. Tak trafiłam na pomoc Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Później zaangażowałam się w realizowane przez Watchdoga projekty, w tym monitoring spółek komunalnych finansowany z programu Obywatele dla Demokracji.

 

 

Udział w monitoringu spółek komunalnych wiele mnie nauczył. Kontakty z innymi uczestnikami projektów przyniosły wsparcie i pewność, że trzeba działać, trzeba zmieniać podejście „władzy” do mieszkańca.

Nie jesteśmy już wyśmiewani

Dziś wiem, że to był dobry kierunek. W efekcie powstała nieformalna grupa – Łódzka Koalicja na Rzecz Jawności. Każdy z nas sam wybiera sobie obszar, który wymaga zmiany, a grupa służy do wsparcia. Teraz tam, gdzie się pojawiamy, budzimy zainteresowanie i szacunek. Już nie jesteśmy ignorowani i wyśmiewani. Często zgłaszają się do nas mieszkańcy ze swoimi problemami i proszą o pomoc.

 

 

Łódzka Koalicja na Rzecz Jawności to już kilkanaście nowych osób. Taka lokalna, oddolna inicjatywa. We wrześniu 2016 roku zorganizowaliśmy sobie seminarium. Poznaliśmy się i wiemy, że możemy na siebie liczyć. Wymieniamy się doświadczeniami i wątpliwościami, a w razie potrzeby zjawiamy się na sesji, w sądzie, piszemy petycje, aby pokazać jak ważna jest sprawa, jak ważna jest zmiana.

Zmieniliśmy podejście władz do jawności

Co udało się zmienić? W Pabianicach spółki miejskie w końcu dorobiły się własnego Biuletynu Informacji Publicznej – Urząd miasta zaczął publikować rejestry umów.

 

 

Wójt Gminy Pabianice coraz sprawniej odpowiada na wnioski w ramach dostępu do informacji publicznej. Zaakceptował również nagrywanie sesji rady i publikację nagrań. Urząd Gminy w Dobroniu dość szybko i bez konieczności procesów w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym udziela wszelkich informacji. Nawet Urząd Wojewódzki w Łodzi nabrał szacunku do składanych wniosków.

W Bełchatowie i pobliskich Drużbicach nasi Jawniacy monitorują działania urzędów i szybko reagują w razie wątpliwości.

Dalej będę „stróżować”!

Dzięki programowi Obywatele dla Demokracji uświadomiłam sobie, że każdy z nas, każdy Obywatel może dokonywać zmian. Nie czuję już obaw przed udziałem w sesji, nie boję się pozwać urząd do sądu.

Dalej będę „stróżować”, będę zachęcać do tego innych mieszkańców. Uważam, że to nasz, obywatelski obowiązek być aktywnym i wpływać na zmiany.

 

Czekamy na Wasze głosy (maks. 4500 znaków) plus zdjęcie na adres: .

 

Małgorzata Rogalska – prezeska Fundacji Zielony Przylądek w Dobroniu. Uczestniczyła w monitoringu spółek miejskich organizowanym przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska oraz akcji „Masz głos, masz wybór”. Zainicjowała powstanie Łódzkiej Koalicji na Rzecz Jawności

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl ()


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Źródło: inf. własna (ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 14 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działania strażnicze
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • informacja publiczna
  • jawność
  • standardy, etyka
  • wspieranie organizacji
  • współpraca z administracją