Przejdź do treści głównej

NGO skleją społeczeństwo? Podziel się swoją opinią!

autor(ka): Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl
2017-03-14, 10:57
archiwalne
Ignacy Dudkiewicz, ngo.pl
NGO.pl: Społeczeństwo jest podzielone. Dotyczy to również osób działających w organizacjach. Czy na NGO spoczywa jednak szczególna odpowiedzialność za „klejenie” wspólnoty? Zapraszamy do debaty!

Społeczeństwo polskie jest podzielone, prawdopodobnie coraz bardziej. To teza banalna. Dzieli nas polityka, kwestie światopoglądowe, przekonania dotyczące przeszłości i nadzieje na przyszłość. To zresztą normalne w demokratycznym, pluralistycznym społeczeństwie i samo w sobie nie stanowi raczej problemu.

Ostrość tych podziałów może jednak budzić niepokój. Gdy kwestie polityczne dzielą rodziny, nie pozwalają na spokojną dyskusję przy stole, doprowadzają do zerwania przyjaźni – można się zastanawiać, czy sprawy nie zaszły za daleko. Podobnie gdy słychać – ze wszystkich stron politycznego sporu – głosy nawołujące do wykluczenia ze wspólnoty określonych grup czy próby zawłaszczenia rozumienia „polskości” i „obywatelskości”. I pomysły, by Polskę podzielić na dwa, stworzyć osobne państwa. Bez wiary, że możemy się dogadać i – nie zgadzając się ze sobą i dyskutując – żyć jednak w jednym kraju i tworzyć jedno społeczeństwo.

Nie chodzi jednak wyłącznie o postawienie diagnozy – niezbyt zresztą odkrywczej. Chodzi również o namysł nad drogami radzenia sobie z tą sytuacją. I szukanie aktorów, którzy mogliby się przyczynić do łączenia polskiego społeczeństwa.

W nowej debacie portalu ngo.pl chcemy się zastanowić, czy „NGO kleją społeczeństwo?”. Czy organizacje pozarządowe (albo szerzej: środowisko III sektora) mają do odegrania szczególną rolę w minimalizowaniu napięć i podziałów w Polsce? Czy NGO – ze względu na swoją, przynajmniej nominalną, obywatelskość – powinny w szczególny sposób kreować standardy dotyczące dialogu, współpracy i jakości debaty publicznej? A może jest to oczekiwanie z różnych powodów nierealistyczne i utopijne?

Porozmawiajmy o naszej roli, misji i możliwościach. Zapraszamy do dyskusji.

 

Masz zdanie? Czekamy na Wasze głosy (maks. 4500 znaków) plus zdjęcie na adres:


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • demokracja
  • społeczeństwo obywatelskie
  • standardy, etyka
  • współpraca między organizacjami