Przejdź do treści głównej

List do Ministra Błaszczaka. Czy naprawdę robimy „coś złego”?

autor(ka): Piotr Kowalski dla opinie.ngo.pl
2016-11-24, 14:28
archiwalne
KOWALSKI: Panie Ministrze – w kierowanym przez Pana resorcie także większość środków wydawana jest na wynagrodzenia. Po prostu taka jest specyfika działalności, gdy zatrudnia się pracowników, by wytwarzali jakieś niematerialne dobro!

Szanowny Panie Ministrze,

zapoznałem się z Pana wypowiedzią przytoczoną przez Wprost z 22 listopada 2016 roku. Zechciał Pan Minister stwierdzić, że „czerpanie korzyści z działalności Fundacji jest czymś złym”. Kontynuował Pan Minister swoją wypowiedź, krytykując takie fundacje czy stowarzyszenia, które większość swojego budżetu wydają na wynagrodzenia.

Czy MEN zrobił „coś złego”?

Panie Ministrze, nie jest Pan pierwszą osobą, która zwraca uwagę na kwestię wynagrodzeń w organizacjach pozarządowych. Histeria dotycząca wynagrodzeń w fundacji Państwa Elbanowskich przetoczyła się przez media już jakiś czas temu. Broniłem wtedy (i broniły ich także inne osoby związane z III sektorem) ekspertów przygotowujących propozycje zmian w edukacji i ich prawa do otrzymywania wynagrodzenia. To zupełnie normalne, naturalne i zgodne ze zdrowym rozsądkiem, że w organizacjach eksperckich, nastawionych na świadczenie usług czy prowadzenie infolinii czy portali informacyjnych, wynagrodzenia stanowią najważniejszą pozycję w budżecie.

Panie Ministrze – w kierowanym przez Pana resorcie także większość środków wydawana jest na wynagrodzenia. Po prostu taka jest specyfika działalności, gdy zatrudnia się pracowników, by wytwarzali jakieś niematerialne dobro. Zechciał Pan zwrócić uwagę, że czerpanie korzyści z działalności Fundacji to „coś złego”. Wydaje się, że postanowił Pan oskarżyć Ministerstwo Edukacji Narodowej o „coś złego”. Przecież akcja „Ratujmy maluchy” stała się podstawą do wprowadzenia przez rząd, którego jest Pan członkiem, dobrej zmiany w edukacji. Jestem tym stanowiskiem szczerze zaskoczony.

Czy ten raport miał nie powstać?

Panie Ministrze! Organizacje, które prowadzą poradnictwo dla rodziców uczniów z niepełnosprawnościami czy centrum pomocy praw kobiet, zawsze będą najwięcej wydawały na wynagrodzenia. I oczywiście nie będą udzielały finansowej pomocy osobom w szczególnie trudnej sytuacji. Po prostu nie jest to ich działalność statutowa.

 

Panie Ministrze – kierowana przeze mnie organizacja pozarządowa, wspólnie z ponad 200 osobami i organizacjami pozarządowymi, przygotowała w 2015 roku Raport alternatywny z wdrażania w Polsce Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Raport ten jest w wielu miejscach krytyczny dla naszego kraju. Dużo bardziej krytyczny niż przygotowany ówcześnie raport przygotowany przez rząd. Wśród kosztów opracowania dużą część stanowiły wynagrodzenia. Ktoś musiał skoordynować pracę 200 osób, ktoś inny nadzorować pracę 40 autorów, jeszcze inny rozliczyć wydatki.

Czy sądzi Pan, że dokument, który pomoże rządowi Pani Premier Szydło prowadzić lepszą politykę wobec osób z niepełnosprawnościami, niż polityka jej poprzedników, nie powinien powstać? I kto, Panie Ministrze, w tym wypadku „czerpał korzyści z działalności Fundacji?”

Będę zobowiązany za udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania.

Z wyrazami szacunku,

Piotr Kowalski – prezes fundacji KSK. Od 16 lat związany z III sektorem.

 

Czekamy na Wasze głosy (maks. 4500 znaków) plus zdjęcie na adres:

 

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl ()


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 47 29

Skomentuj

KOMENTARZE

  • opodatkować NGO ~społecznicy 02.12.2016, 10:55 A my sądzimy, że rząd ma rację ! opodatkować NGO które robią biznes ! a wtedy pozostaną "na rynku" tylko społeczne ! i będzie jasna sytuacja, społecznik pracuje bezinteresownie i tu właśnie pogubili się niektórzy ! albo organizacje społeczne, albo BIZNESY !!! Niech sobie będą fundacje, stowarzyszenia, które zatrudniają całe rodziny...znajomych, itp., ale NIECH PŁACĄ PODATKI ODPOWIEDZ
  • [+] Rozwiń komentarz Pan minister błądzi i schodzi na manowce ~marta kornak 25.11.2016, 09:50 Pan minister błądzi i schodzi na manowce. Panie ministrze, proponuję, żeby Pan razem z podległymi pracownikami pracował za darmo w ramach wolontariatu. Przecież Wy otrzymujecie wynagrodzenie ze środków publicznych więc o co tak naprawdę Panu chodzi. Czy to nie ma przypadkiem celu wzięcia fundacji i stowarzyszeń mocno za mordę , żeby były posłuszne i unicestwione ??? ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kadry, zespół, zatrudnienie
  • państwo, polityka
  • rzecznictwo, lobbing
  • społeczeństwo obywatelskie
  • standardy, etyka
  • wspieranie organizacji
  • współpraca między organizacjami
  • współpraca z administracją