Przejdź do treści głównej

Przyjacielu, Przyjaciółko!

autor(ka): Katarzyna Batko-Tołuć
2016-11-03, 11:29
archiwalne
Katarzyna Batko-Tołuć, fot. Paweł Wójcik
BATKO-TOŁUĆ: Dziś masz okazję okazać solidarność. A może... „Solidarność”. Władza użyła swoich mediów i swoich ludzi, by odbierać godność tym, którzy dużo osiągnęli w życiu. A że, budując swoje dzieło, byli wspierani przez państwo i samorząd, to obecni beneficjenci władzy bez opamiętania ich poniżają.

Lata pracy i wiarygodność osób, które mozolnie tworzyły warunki do działania dla zaangażowanych społeczników, są niweczone przez zmasowany atak internetowej społeczności na Twitterze i tworzące atmosferę podejrzliwości media publiczne. Ataki dotknęły organizacje, takie jak Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, która od lat pomaga działać legalnie osobom zaangażowanym społecznie. Fundacja podnosiła też w debacie publicznej kwestie, które bezsensownie utrudniają taką działalność, jak skomplikowana i nieadekwatna księgowość dla małych organizacji.

Atakujący uderzają w osoby, które od lat angażują się w to, aby nasza demokracja była lepsza. Dotyczy to zwłaszcza osobiście Jakuba Wygnańskiego, który był liderem tworzenia przełomowych regulacji ułatwiających działalność społeczną – takich, jak ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie czy dyskusji o tym, jak państwo ma oddawać możliwie najwięcej swoich zadań w ręce obywateli.

Nasze pieniądze nie dla NGO?

Punktem wyjścia do stawiania zarzutów są oskarżenia o korzystanie z pieniędzy publicznych. Ale myliłby się ten, kto sądzi, że taką działalność można prowadzić z pieniędzy prywatnych. Wszak według mediów publicznych podejrzane jest dążenie do niezależności przez zakładanie spółdzielni czy prowadzenie działalności gospodarczej.

W zasadzie jedyny zarzut, jaki jeszcze nie padł, to podważanie finansowania działań organizacji przez obywatelki i obywateli. Ale w przypadku tak finansowanych organizacji można przerzucić się na inny wątek. Przykładowo dr hab. Kamil Zaradkiewicz rozpoczął na Twitterze dyskredytowanie działań naszej organizacji, czyniąc zarzut z tego, że zabieraliśmy głos w sprawie finansowania wyborów na tej samej konferencji, na której wystąpił Jerzy Stępień – były Prezes Trybunału Konstytucyjnego – obecnie główny cel ataku medialnego.

Wesprzyj!

Organizacje mają zostać poniżone, a wszyscy urzędnicy i osoby korzystające z ich pomocy mają czuć, że „coś jest na rzeczy”. Dlatego ważne jest, abyście w mocny sposób wspierali organizacje. Wiele z nich nie jest w stanie funkcjonować bez środków publicznych, gdyż od początku postawiły sobie za cel współpracę z władzą, a nie jej kontrolowanie. To dzięki nim uczestniczycie w ciekawych, bezpłatnych imprezach w swoich miejscowościach, czytacie książki w Internecie, bierzecie udział w grach miejskich lub możecie bezpośrednio oglądać transmisje z ważnych wydarzeń. To są dla Was sprawy oczywiste, ale mogłoby ich nie być. Ktoś je wymyślił, opisał swój pomysł, stanął do konkursu i wygrał. Pieniądze publiczne, a więc pieniądze nas wszystkich, wspierające takie działania, to nie są pieniądze zmarnowane i zasilające czyjąś kieszeń, a pomnożone i dające Wam dodatkową świetną ofertę.

Organizacje będą czuły się coraz bardziej marginalizowane i opuszczone. A atakowanych będzie coraz więcej, wystarczy, że ktokolwiek będzie chciał zaatakować – otrzymał już odpowiednie instrumentarium do tego. Zapewne wiele osób zniechęci się do działania. Ale wiele też podejmie nierówną walkę. To, co się wydarzy, zależy również od Was. Możecie publicznie zabrać głos, broniąc dobrego imienia wybranej organizacji, zwłaszcza jeśli korzystacie z jej oferty i uważacie, że państwo i samorząd powinny finansować takie działania. Możecie okazywać solidarność ludziom, którzy są szkalowani i pomóc dobrym słowem. Możecie dokonać też dowolnej wpłaty na organizację – to bardzo widoczny sygnał, że to, co robi, jest dla Was ważne. Sami oceńcie, jakie organizacje chcecie wspierać – nie chodzi wyłącznie o te atakowane obecnie. Informacje znajdziecie w bazie na ngo.pl.


Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 54 17

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • państwo, polityka
  • standardy, etyka
  • współpraca między organizacjami
  • współpraca z administracją