Przejdź do treści głównej

Zmiany w podatkach uderzą w OPP?

autor(ka): Tomasz Marzec
2016-07-14, 14:49
archiwalne
Flickr.com
MARZEC: Działania rządu sprawiają, że Organizacje Pożytku Publicznego po raz kolejny mogą zderzyć się z problemem utraty wpływów z 1%. O ile poprzedni problem – dotyczący programów do PIT – po uporczywej walce udało się pokonać, o tyle obecny może stać się nie do rozwiązania przez organizacje.

Rząd już od stycznia 2017 roku planuje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych. Sam zamysł nie jest zły – wręcz przeciwnie. Trzeba jednak pamiętać, że wskutek tego rozwiązania kwota pozyskiwana przez OPP w ramach 1% – jak wynika z wyliczeń – zmaleje co najmniej trzykrotnie. Jeżeli regulacje zostaną faktycznie wprowadzone od 1 stycznia 2017 roku, to może to być początek końca OPP.

Czy OPP przetrwają?

Rząd planuje również likwidację PIT od początku 2018 roku. Znów – zamysł jest godny pochwały. Pojawiają się jednak pytania: w jaki sposób podatnicy będą przekazywać 1% organizacjom pożytku publicznego, kiedy zniknie deklaracja PIT? Czy w ogóle będzie jakaś możliwość dokonania tego odpisu?

Nie chodzi więc o ocenę konkretnych rozwiązań, ale o to, czy rząd pamięta o OPP i ma pomysł na to, jak w nowej sytuacji rozwiązać kwestię przekazywania 1%? Póki co wygląda na to, że rząd zapomniał o organizacjach i o tym, że wpływy z 1% dla części z nich stanowią istotny zastrzyk środków. Czy rząd – likwidując PIT i podnosząc kwotę wolną od podatku – przygotował jednocześnie propozycję innego sposobu przekazywania 1% lub też finansowania organizacji pożytku publicznego z budżetu? To pytania, które trzeba zadać i na które rząd powinien odpowiedzieć. Jeżeli tego pomysłu nie ma, może się okazać, że wiele z ośmiu tysięcy OPP nie przetrwa.

Rząd powinien usłyszeć OPP

Wiele z nich dzięki 1% rozwinęło skrzydła. Organizacje budują ośrodki, rozwijają swoją bazę i działalność. Niekiedy zaciągają kredyty. Osobiście znam organizacje, które zaciągnęły wielomilionowe kredyty na budowę ośrodków rehabilitacyjnych, integracyjnych czy sportowych, zakładając, że będą je spłacać również dzięki wpływom z 1%. W przypadku problemów ze spłatą banki nie zadowolą się argumentem, że to zmiany wprowadzone przez rząd przyczyniły się do braku pieniędzy.

Warto zadbać o to, by nie wylać dziecka z kąpielą. Jeżeli wskutek działań rządu – korzystnych dla pewnych grup społecznych – ucierpieć mają inne grupy, to nie powinniśmy się na to niemo godzić. Rząd już teraz powinien usłyszeć nasz głos.

 

Czekamy na Wasze głosy (maks. 4500 znaków) plus zdjęcie na adres: .

 

Tomasz Marzec – menager, społecznik, ojciec dwójki niepełnosprawnych dzieci.

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl ()


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 17 12

Skomentuj

KOMENTARZE

  • błędne koło ~Lola 10.08.2016, 11:51 Tu mniej stracę, bo podniosą kwotę wolną od podatku, po czym stracę w ngosach pracę i koło się zamyka. ODPOWIEDZ
  • 1% raczej do kasacji ~Sebastian 26.07.2016, 03:51 Obawiam się, że PISowcy nie będą się przejmować ngo-sami i przy okazji zlikwidują 1%, będzie dodatkowe pół miliarda do rozdania dla swoich. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • 1%
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • państwo, polityka
  • prawo
  • współpraca z administracją