Przejdź do treści głównej

Tak nie powinno się organizować debat!

archiwalne
Flickr.com
Organizując spotkanie w samo południe w dzień roboczy, można było zebrać, w większości, opinie urzędników i samorządowców. Tych samych ludzi, którzy wprowadzają w przestrzeni publicznej zmiany, których nie konsultują z obywatelami oraz prowadzą działania w sposób niezgodny ze swoimi wcześniejszymi, publicznymi deklaracjami.

Krosno, 23.05.2016r.

Jako Stowarzyszenie Idea Carpathia, skupiające aktywnych społecznie i zawodowo mieszkańców Podkarpacia, sprzeciwiamy się formie, w jakiej była zorganizowana debata, która dotyczyła realizacji projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”.

Debatę zorganizowano o godzinie 12, w dzień roboczy (środa 18 maja). Jest to termin niedostępny dla większości osób aktywnych zawodowo. Udostępnione przez organizatorów fotografie pokazują, że uczestnikami w dużej mierze byli urzędnicy, samorządowcy, pracownicy administracji czy biur poselskich, którzy w swoich godzinach pracy debatowali nad tym, co motywuje mieszkańców do angażowania się w sprawy społeczności lokalnej oraz jak można ułatwić zaangażowanie w sprawy społeczności lokalnej.

Naszym zdaniem „motywatorem” może być między innymi dostosowanie godzin takich spotkań do czasu pracy także innych mieszkańców, a nie tylko urzędników i emerytów.

Organizując spotkanie w samo południe w dzień roboczy, można było zebrać, w większości, opinie urzędników i samorządowców. Tych samych ludzi, z którymi na co dzień spieramy się o to, co jest „zwyczajowym sposobem zawiadamiania”, którym zdarza się utrudniać dostęp do informacji publicznej. Ludzi, którzy wprowadzają w przestrzeni publicznej zmiany, których nie konsultują z obywatelami oraz prowadzą działania w sposób niezgodny ze swoimi wcześniejszymi, publicznymi deklaracjami.

Obawiamy się, że wnioski ze spotkań organizowanych w taki sposób, jak debata z 18 maja w Krośnie, nie będą odzwierciedlały faktycznych potrzeb i oczekiwań obywateli aktywnych zawodowo i społecznie. Z pewnością debata nie miała formy szerokiej dyskusji.

Z poważaniem,

Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Idea Carpathia.


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Idea Carpathia
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 23 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • partnerstwo
  • partycypacja
  • współpraca z administracją