Przejdź do treści głównej

Czy ruchy nieformalne zastąpią organizacje? Organizacje są mniej elastyczne

autor(ka): Piotr Jędra dla opinie.ngo.pl
2015-09-03, 09:37
archiwalne
JĘDRA: Jestem entuzjastą społeczeństwa obywatelskiego, demokratycznych form obecności ludzi w przestrzeni publicznej. NGO to fundament i podstawa takiego spojrzenia. Trzeba jednak zauważyć, że co „było, a nie jest, nie pisze się w rejestr” – czasy się zmieniły i wymaga to innego spojrzenia na trzeci sektor.

Uważam, że NGO są, a przynajmniej mogą być elementem większej całości, jaką jest proces budowania społeczeństwa demokratycznego w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Dzisiaj to Internet odgrywa podstawową rolę w procesie wyrażania opinii, aktywności i działania – to stamtąd „wychodzą” rozmaite projekty i inicjatywy. Należy to wspierać i doceniać.

Część z nich przekształci się w formy bardziej formalne a inne – nie. Uważam, że hobbystyczne i wynikające z konkretnej potrzeby ruchy i akcje są solą społeczeństwa obywatelskiego. „Stare” organizacje wydają się mniej elastyczne i działają siłą rozpędu; nie mają też możliwości adekwatnego i spontanicznego oddziaływania; powstały w określonym wielkim celu, natomiast dziś ich rzeczywistość składa się z realizacji małych celów (stąd tak mocno liczą się działania projektowe).

Mimo to uważam, że potrzebne są obie formy aktywności obywatelskiej. NGO są elementem Państwa jako takiego, jako struktury, więc i one muszą w tej sytuacji mieć strukturalną formę. Nie zmienia to faktu, że będzie powstawało coraz więcej inicjatyw nieoficjalnych, mniejszych i większych, co wpisuje się w większą całość (edukacja demokratyczna, społeczeństwo uczące się…). Warto wspierać kulturę dialogu, angażowania się w sprawy publiczne, edukację rozumianą jako proces. Właśnie z takimi zagadnieniami kojarzą mi się działania pozarządowe.

 

Piotr Jędra – Psycholog pracujący z osobami z upośledzeniem umysłowym, terapeuta dzieci i młodzieży z deficytami (m. in. rozwojowymi).

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl (


Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • demokracja
  • inicjatywy oddolne
  • państwo, polityka
  • społeczeństwo obywatelskie
  • współpraca z administracją