Przejdź do treści głównej

Jaka praca, jaka płaca (w organizacjach)?

autor(ka): Ignacy Dudkiewicz
2015-05-05, 08:06
archiwalne
Ignacy Dudkiewicz, ngo.pl
NGO.pl: Czy sektor pozarządowy jest obecnie atrakcyjnym pracodawcą? Czy jakość zatrudnienia w sektorze pozarządowym wyraźnie różni się od zatrudnienia w innych sektorach? Czy w III sektorze powinny obowiązywać szczególne standardy jej dotyczące? O to pytamy w nowej debacie.

Czytając niektóre doniesienia, można odnieść wrażenie, że praca w organizacjach to sielanka. Nie dość, że robi się (a przynajmniej się stara) pożyteczne rzeczy, to jeszcze się nieźle zarabia. Według niedawnego raportu Sedlak&Sedlak, przeciętne wynagrodzenie w sektorze pozarządowym wyniosło w 2014 roku nieco ponad 3800 złotych brutto, co plasowałoby NGO-sy tuż za przedsiębiorstwami, a tuż przed sektorem budżetowym. Oczywiście dane ze wspomnianego raportu nie należą do najrzetelniejszych, do stwierdzenia czego nie potrzeba nawet szczególnie wnikliwej analizy. Mniejsza jednak o wyidealizowany i zniekształcony obraz pracy w organizacjach. Warto się przyjrzeć temu, jak sprawy się mają naprawdę.

Kłopoty

W kontekście wciąż aktualnej dyskusji o tak zwanych „umowach śmieciowych”, czy też, jak wolą inni, „elastycznych formach zatrudnienia”, pytanie o rzeczywistą jakość zatrudnienia w sektorze wydaje się bowiem istotne. Wobec zwiększającej się skali oferowania i prowadzenia bezpłatnych staży oraz praktyk z jednej strony, z drugiej zaś rosnącego niezadowolenia z takiego stanu rzeczy, organizacje pozarządowe także nie powinny przechodzić obojętnie.

Rozmaite kłopoty (a niekiedy również patologie) dotyczące zatrudnienia i angażowania ludzi w działalność organizacji dotykają także sektora pozarządowego. Wystarczy przejrzeć oferty pracy, rozejrzeć się po znajomych organizacjach, a niekiedy, będąc działaczem pozarządowym, zajrzeć do sąsiedniego pokoju lub spojrzeć po prostu na siebie, by uświadomić sobie, jak niestabilne stanowiska pracy proponują niejednokrotnie organizacje. Rzecz nie w tym, by je za to piętnować, ale by – uświadomiwszy sobie skalę oraz wagę problemu – szukać przyczyn i możliwości poprawy tej sytuacji.

Pytania

W takim też celu zapraszamy do debaty nad jakością pracy w organizacjach pod hasłem: „Jaka praca, jaka płaca (w organizacjach)?”. Chcemy przyjrzeć się temu, czy sektor pozarządowy jest obecnie atrakcyjnym pracodawcą, a jeśli nie, to z jakiego powodu i co warto byłoby zmienić? Pytamy, czy jakość zatrudnienia w sektorze pozarządowym wyraźnie różni się (na plus lub na minus) od pracy w innych sektorach? Zastanawiamy się nad tym, czy – ze względu na swoją rolę w społeczeństwie – w sektorze pozarządowym powinny obowiązywać szczególne (podwyższone?) standardy dotyczące jakości zatrudnienia?

O to wszystko chcemy zapytać także Was. Czekamy na Wasze głosy (maks. 4500 znaków) plus zdjęcie na adres: . To w końcu nasza wspólna sprawa.


Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 11 2

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kadry, zespół, zatrudnienie
  • profesjonalizacja, podnoszenie kwalifikacji
  • rynek pracy
  • standardy, etyka