Przejdź do treści głównej

Działalność gospodarcza: czy zgodna z misją?

autor(ka): Ignacy Dudkiewicz
2014-10-20, 10:13
archiwalne
NGO.PL: Działalność gospodarcza organizacji budzi coraz więcej emocji. Czy, w jaki sposób i w jakim zakresie organizacje powinny ją podejmować? I jak ją pogodzić z misją?

Podczas niedawnego Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych jedna z najżywszych dyskusji odbyła się podczas panelu dotyczącego ekonomizacji sektora pozarządowego pod kątem działalności gospodarczej. Dotyczyła ona nie tylko propozycji zlikwidowania możliwości prowadzenia odpłatnej działalności statutowej, ale także postulatów dotyczących rozwoju działalności gospodarczej organizacji.

Czy to przystoi?

Wielu działaczy pozarządowych nie czuje się do tego gotowych, co więcej: część z nich nie jest przekonana, że byłaby to dobra droga. Wśród pracowników sektora obywatelskiego wciąż brakuje osób mających doświadczenie w pozyskiwaniu pieniędzy z działalności gospodarczej. Z badań, które szerzej omawiamy w osobnym tekście, wynika, że wielu z nich brakuje odpowiednich kompetencji, związanych na przykład z odnalezieniem się w sytuacji konkurencji rynkowej.

Wynika z nich jednak także, choć niekoniecznie wprost, że brakuje im również przekonania do mierzenia się z tymi wyzwaniami. Niektórzy działacze otwarcie przekonują, że prowadzenie działalności gospodarczej nie przystoi organizacjom pozarządowym, ze swej istoty powołanym do działalności non-profit. Sytuacja, w której NGO-sy zaczęłyby w większym stopniu niż dotąd działać dla zysku – argumentują – prowadziłaby do ubiznesowienia działalności organizacji pozarządowych, szkodząc zarówno kondycji sektora obywatelskiego, jak i jego wizerunkowi w społeczeństwie.

Czy jest inne wyjście?

Słychać jednak również głosy, że rozwijanie działalności gospodarczej organizacji jest po prostu koniecznością. Zwolennicy podobnego spojrzenia przekonują, że wymaga tego potrzeba zwiększania stabilizacji i niezależności finansowej sektora. Zwracają uwagę, że wobec zmniejszającego się znaczenia dla budżetów organizacji wpływów ze źródeł rządowych, zagranicznych, a także filantropii indywidualnej i biznesowej, organizacje pozarządowe muszą szukać sposobów, by stanąć wreszcie na własnych nogach. Ekonomizacja ich działań mogłaby być jedną z możliwych dróg osiągnięcia tego celu.

Naszym dyskutantom zadaliśmy więc pytania z różnych poziomów dyskusji. Pytaliśmy ich zarówno o etos działań sektora, jak również o sposoby na znalezienie odpowiedniej formuły prowadzenia działalności gospodarczej, która mogłaby połączyć ideę obywatelskiego zaangażowania nienastawionego na zysk z możliwością czerpania korzyści płynących z działalności gospodarczej. Zastanawialiśmy się również, czego brakuje działaczom sektora pozarządowego, by móc w takiej formule się odnaleźć.

Dyskutujmy o etyce

Wydaje się, że wyzwaniem dla całego sektora jest znalezienie odpowiedzi także na pytanie dotyczące tego, w jaki sposób decyzję o podążaniu w podobnym kierunku komunikować społeczeństwu, wyjaśniając zarówno potencjalnym ofiarodawcom, jak i beneficjentom naszych działań, jak to jest, że nasza – działaczy społecznych – działalność generuje zyski, na co są przeznaczane i w jakim stopniu dbanie o nie zajmuje nasze siły i czas. To wszystko pytania dotyczące nie tylko prawnych regulacji czy stanu konta organizacji, ale także etyki naszych działań. A dyskusji na ten temat – nigdy za wiele.

 

Czekamy na Wasze głosy (maks. 4400 znaków) plus zdjęcie na adres:


Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • działalność gospodarcza ngo ~joanna skoczylas 23.10.2014, 05:18 dlaczego działalność gospodarcza, zawsze przecież- zwłaszcza dla uczciwych podmiotów ryzykowna- miałaby być nieetyczna , jeśli jej ew.zyski są przeznaczana wyłącznie na cele statutowe? wiadomo przecież, że większość opp nie dostaje żadnych dotacji ze strony instytucji publicznych, bo fundusze są zbyt małe, a np. cele kulturalne są wyraźnie noe dofinansowane... ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekonomizacja
  • księgowość
  • prawo
  • standardy, etyka